Manualní zubové spojky předních kol (volnoběžky)
-
Radim Solanský
- Začínající diskutér
- Příspěvky: 235
- Registrován: 31 led 2006 20:41
Rád bych jen dodal, na tach je lepší manuál. Znám to z ARA 240 roztahovali jsme s ním kdysi každé ráno traktor do lesa, neboli UKT.
Ale pozor pokud je nezacvakneš pořádně a chcešli ihned zabrat tak jdou ihned do prdele. Nejhorší když jedeš po silnici nějakej 50 až 200km tak je vypneš kvůli spotřebě. Je pak menší víc než o 1litr. Jakmile na ně zapomeneš při vjezdu do těžšího terénu tak jsi s manuálem v prdeli a sháníš traktor na vytáhnutí.
Najezdil jsem s tím auťákem převážně v terénu nějakej 40tisíc km. Tak mám s tím bohatou zkušenost.
Jo pohodlí na automatu je super, ale manuál když zapneš musíš ujet minimálně 10 až 20 metrů úplně volně jinak víš kde jsi?
Na tom auťáku jsem je dělal asi 5krát, myslím ustříhnutí těch kolíků.

Ale pozor pokud je nezacvakneš pořádně a chcešli ihned zabrat tak jdou ihned do prdele. Nejhorší když jedeš po silnici nějakej 50 až 200km tak je vypneš kvůli spotřebě. Je pak menší víc než o 1litr. Jakmile na ně zapomeneš při vjezdu do těžšího terénu tak jsi s manuálem v prdeli a sháníš traktor na vytáhnutí.
Najezdil jsem s tím auťákem převážně v terénu nějakej 40tisíc km. Tak mám s tím bohatou zkušenost.
Jo pohodlí na automatu je super, ale manuál když zapneš musíš ujet minimálně 10 až 20 metrů úplně volně jinak víš kde jsi?
Na tom auťáku jsem je dělal asi 5krát, myslím ustříhnutí těch kolíků.
- patas
- Pokročilý diskutér
- Příspěvky: 581
- Registrován: 01 dub 2006 17:08
- Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
- Kontaktovat uživatele:
tak ted teda nevim.Kdyz sem procital ostatni fora tak se na manualy pejou same chvaly :-)Ais nej system bych videl poloautomaty ktery se daj v pripade potreby zamcit natvrdo a je to.S tou spotrebou nevim co pisou ostatni tak se to ani moc neprojevi (ale to sou patrolaci tam je spotreba asi nekde jinde:-) ).NO uvidim.Zatim se mi jeste neozvali tak nevim ani kdy to bude.
- Slaava
- Moderátor
- Příspěvky: 8385
- Registrován: 09 kvě 2005 21:39
- Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD
Volnoběžky, tvrdoběžky, choďte pěšky!
No já z Radimova povídání taky nejsem moc moudrej. Enže já s manuálníma volnoběžkama nemám žádný osobní zkušenosti. Z doslechu to ale všichni chválí.patas píše:tak ted teda nevim.Kdyz sem procital ostatni fora tak se na manualy pejou same chvaly :-)Ais nej system bych videl poloautomaty ktery se daj v pripade potreby zamcit natvrdo a je to.S tou spotrebou nevim co pisou ostatni tak se to ani moc neprojevi (ale to sou patrolaci tam je spotreba asi nekde jinde:-) ).NO uvidim.Zatim se mi jeste neozvali tak nevim ani kdy to bude.
Ta spotšeba bude možná mít příčinu v tom, že Froncek nemá mezinápravovej diferák. Vono když na Patrolu nebo něčem jiným zapneš uzávěru mezinápravovýho difu, tak to bude podobný.
-
Radim Solanský
- Začínající diskutér
- Příspěvky: 235
- Registrován: 31 led 2006 20:41
-
Žanek
Jak tak čučím po internetu a hledám jestli je lepší manuální nebo auto zámek volnoběžky nikde jsem se to nedočetl aspoň co se odborných článků týče.Podle mého názoru u automatu strašně záleží na jeho seřízení aby do sebe ty zoubky zapadly co nejvíc. Potom nedochází k tak velkému opotřebení vzhledem k větší třecí ploše a k jejich přeskakování.Většina z nás jak to tady sleduju vlastní spíš starší ročníky Fronter a asi jen málo předchozích majitelů nějaký volnoběžky zajimaly.To bude asi největší problém těch automatů.Pokud by někdo měl namontovaný manuál těch 10 a víc let a bude ho požívat tak na tom bude asi stejně jako s automatem. 
-
PETR&JITKA
- Začínající diskutér
- Příspěvky: 338
- Registrován: 18 srp 2005 21:43
-
Žanek
- Nimrod
- Site Admin
- Příspěvky: 1354
- Registrován: 23 dub 2005 22:26
- Skype: davidek_74
- Kontaktovat uživatele:
MAnuál versus automat
Takže pánové začnu manuálníma volnoběžkama.
MAnuální jsou uzamykatelné otočením. Mají dva základní problémy. Pokud se pořádně neuzamknou přepnutím hrozí jejich zničení. Jakmile se uzamknou dobře je vyhráno. Dochází k permanentnímu spoji a tím hnaní kola jakýmkoliv směrem a tím padem vynikající možnosti vycukáváníé to znamená bez obav dopředu a dozadu. A jak napsal Radim musí se stím kousek popojet, aby to dobře dosedlo. Dalším problémem je opravdu stáří bez používání a bez údržby. Zámky zatvrdnou a nejdou zamykat. Empirická zkušenost přímo s originál manuály. Dále je nutné= když je chcete zapnout nebo vypnbout vylézt ven z auta mít po ruce kombinačky a provést zamčení nebo odemčení.
Automatické volnoběžky jsou skvělé pro běžnou jízdu. Při řazení 4x4 není potřeba lézt ven z auta a tudíž pohodlnější ovladání pro naše drahé polovičky. Pokud nemají údržbu a jsou špatně seřízení je problém stím že se strhají. Jejich velká nevýhoda je v terénu, kdy jsou naprosto nevhodné pro vycukávání. To jest že při každé změně směru jízdy dojde k jejich odemčení a uzamčení, čímž strašlivě trpí jejich ozubení.
Rozdíl ve spotřebě při jízdě třeba v zimě. Vždy jde rozpojit 4x4 ale u mánuálu je premanentně hnáno celé soukoli předního diferenciálu kdežto u automatu toto lze eliminovat tím že pocouvnete a nebo popojedet dopředu dle toho kam jste naposled jeli na 4x4
U B Frontery bych to neřešil ta to má uděláno trochu jinak.
MAnuální jsou uzamykatelné otočením. Mají dva základní problémy. Pokud se pořádně neuzamknou přepnutím hrozí jejich zničení. Jakmile se uzamknou dobře je vyhráno. Dochází k permanentnímu spoji a tím hnaní kola jakýmkoliv směrem a tím padem vynikající možnosti vycukáváníé to znamená bez obav dopředu a dozadu. A jak napsal Radim musí se stím kousek popojet, aby to dobře dosedlo. Dalším problémem je opravdu stáří bez používání a bez údržby. Zámky zatvrdnou a nejdou zamykat. Empirická zkušenost přímo s originál manuály. Dále je nutné= když je chcete zapnout nebo vypnbout vylézt ven z auta mít po ruce kombinačky a provést zamčení nebo odemčení.
Automatické volnoběžky jsou skvělé pro běžnou jízdu. Při řazení 4x4 není potřeba lézt ven z auta a tudíž pohodlnější ovladání pro naše drahé polovičky. Pokud nemají údržbu a jsou špatně seřízení je problém stím že se strhají. Jejich velká nevýhoda je v terénu, kdy jsou naprosto nevhodné pro vycukávání. To jest že při každé změně směru jízdy dojde k jejich odemčení a uzamčení, čímž strašlivě trpí jejich ozubení.
Rozdíl ve spotřebě při jízdě třeba v zimě. Vždy jde rozpojit 4x4 ale u mánuálu je premanentně hnáno celé soukoli předního diferenciálu kdežto u automatu toto lze eliminovat tím že pocouvnete a nebo popojedet dopředu dle toho kam jste naposled jeli na 4x4
U B Frontery bych to neřešil ta to má uděláno trochu jinak.
- patas
- Pokročilý diskutér
- Příspěvky: 581
- Registrován: 01 dub 2006 17:08
- Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
- Kontaktovat uživatele:
-
Petr Nespor
- Diskuzní Nováček
- Příspěvky: 61
- Registrován: 04 lis 2005 22:48
- Bydliště: Praha
Manuální volnoběžky
Neboj, AVM ka mám asi 1.5roku a vše šlape jak má i v mrazu. Na doporučení prodejce jsem je při montáži jen potřel olejem. Necpal sem tam vazelínu.
2.5TDS
- patas
- Pokročilý diskutér
- Příspěvky: 581
- Registrován: 01 dub 2006 17:08
- Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
- Kontaktovat uživatele:
-
Petr Nespor
- Diskuzní Nováček
- Příspěvky: 61
- Registrován: 04 lis 2005 22:48
- Bydliště: Praha
- farmář
- Moderátor
- Příspěvky: 4982
- Registrován: 07 kvě 2006 07:40
- Bydliště: Mutyněves
takže chcete říct že já je kurvím dlouhodobě a furt šlapou?zamknu a pomalu zkusím,zamknutím se nasunou na drážky protidrážky a kolo je připojeno....a neboť pak nelehnu na plyn jako debil tak mi pořád fungujou....??jo a mě choděj kráásně,zamykám a odemykám dvěma prsty----mám sice 122 kilo na mých 198cm ale jde to dobře.Nevím,jsem asi šťastná výjimka. 
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
-
Petr Nespor
- Diskuzní Nováček
- Příspěvky: 61
- Registrován: 04 lis 2005 22:48
- Bydliště: Praha