Stránka 5 z 17

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 20 čer 2009 19:44
od Milda
Slaava píše:.... Většinou stačí jen rozebrat, vyčistit a namazat normální vazelínou........
:shock:
Každý má své metody. Od Petra z Berouna zas vím, že v žádném případě do automat.volnoběžek vazelínu NECPAT!! Pouze rozebrat, vyprat v naftě nebo petroleji, vyčistit, složit a naplnit hustějším olejem. Nikoliv vazelinou, která časem zatuhne a dělá problém při vypínání. :!:
Já mám AUTOLOCKy ještě původní a jsem s nimi spokojený. Nebavilo by mě vylejzat do deště nebo do bahna a patlat se rukama s oběma náboji každou chvíli při střídavém terénu. Zastavím, vyřadím 4x4, couvnu 2-5 m (LOCKY cvaknou-vypnou) a jedu dál za 3-5sec. Pohoda. Ale jinak výhody manuálů jsou tu fakt popsané už asi milionkrát (viz."vycukávání" nebo při 4L síla jen na zadek bez předního), ale to je asi tak vše :idea: Kdo je má, asi by je už neměnil.

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 20 čer 2009 19:47
od Janeš Petr
:shock: Mildo, kterak bez převrácení auta na bok, naleju ten olej do těch automatů ?

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 20 čer 2009 19:53
od Milda
Dotazy na Petra a Jitku. Prej to jde. :idea: Asi to nelze naplnit celé olejem, ale z části ano. To stačí. :idea:

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 20 čer 2009 20:12
od Janeš Petr
no, měl bych z toho obavu. naředí to tuk v ložiscích kol a kolem poloosy to vyteče ven a je celej náboj na suchu

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 20 čer 2009 22:57
od Slaava
Janeš Petr píše::shock: Mildo, kterak bez převrácení auta na bok, naleju ten olej do těch automatů ?
Olej místo vazelíny předepisuje i AVM do manuálů. Když sem se tady na fóru i prodejce ptal proč, tak sem rozumnou odpověď nedostal. Podle mě když vazelíny není moc, tak nemůže být na závadu. Stejně se do volnoběžek člověk čas od času musí kouknout, takže zatuhnutí nehrozí. Jenom se musí vyhodit stará vazelína, resp. "asfalt" co do nich dává sabotér Opelservis. U oleje ve volnoběžkách mi nesedí pár věcí:

- Originální automaty nemaj těsnění pod víkem ani pod vnější klecí s vnitřním ozubením (proč je tomu tak je popsáno v diskuzi "povolujou se mi AVM-ka") - jak dlouho se tam olej udrží by mě fakt zajímalo.
- Jak tam olej při montáži dostanu?
- Kolik oleje tam musí bejt aby se po roztočení nevysušili odstředivou silou v AVM součásti, který maj bejt mazaný a který jsou uprostřed - asi hodně ale v tom případě je problém s dalším bodem.
- Vymejvání vazelíny z ložisek kol a vodicího ložiska homokineťáku. Tohle nemá řešení.

Ať se na mě nikdo nezlobí ale podle mě prostě olej NE.

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 21 čer 2009 06:27
od Janeš Petr
to jsem rád, že tu nejsem za rejpala sám :lol: :lol: :lol: né, opravdu, olej asi určitě né. normální mazací tuk na valivá ložiska a přiměřené míře. dávám to stejně, jak jsme se to učili v době pětiletek. mezi kolová ložiska vyplnit polovinu objemu prostoru ( u většího množství hrozí , že se po ohřátí bude tuk tlačit ven ) a prostor volnoběžky naplnit tak do čtvrtiny . ono se to po rozjetí auta rozhodí po obvodu a tím zůstane uprostřed dostatečnej prostor pro přesouvání. v každém případě, při -20 stupních je třeba volnoběžky hodně sledovat, jestli odřadily nebo ne. a manuály ? Mildo, na podzim je zapnu a na jaře vypnu. není třeba lezt pořád z auta, jak jsi tu psal. ale to už je na uvážení každého soudruha, jak moc chce šetřit

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 21 čer 2009 13:15
od farmář
¨ježíši vazelín jsou takový mraky, lepivejch nelepivejch, s aditivy jako grafit molybden atd. mraky!! Automaty na to trpí v zimě, to je jasný,ale i tak lehce vazelíny, manuály jedinně vazelínku. Bez grafitu samozřejmě :D ta je tak na čepy bagru. Používát tu co se zve vodní. Teď mám velkej kýbl Texaco a spokojenost.

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 21 čer 2009 19:38
od Janeš Petr
no, Peťo, vodní vazelína se lidově říká české AV4 a tu bych teda do volnoběžek určitě nedal. ta má za studena konzistenci ztuhlého másla a kolikrát bejvá problém otevřít přilepené víčko na pixlle , jak drží, natož volnoběžku

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 22 čer 2009 14:27
od farmář
To Texaco je palstický furt, tak asi nebude vodní. :lol: vývoj jde dál než byla červená :wink:

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 23 dub 2010 14:14
od D@ve
tak po X-te sem je mel rozebrane a porad je to na ko**ta.... na asfaltu pred dilnou je to OK skoro vyzuju kola ani jedno proskoceni(jak rejd vlevo, tak i vpravo), ale jakmile vjedu na travu ci nezpevneny povrch, tak zacnou rany, popripade po vyskoceni jen chrasti a nezapadne.... + na couvacku v terenu naprosto OK vule k zaskoceni je nechana tak cca 0,7mm
tak a co ted, uz me nebavi porad to rozebirat :| ?

btw... manualy uz objednany :twisted: , ale SZ jeste neprectena :cry:

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 23 dub 2010 17:13
od Slaava
Zkus sundat klec a víko volnoběžek (nebo volnoběžky - navím, jestli ti to dělá na obou stranách nebo jenom na jedný) a zpátky to dej bez toho víka (nevím jak je to s dýlkou šroubů, popř. tam místo toho víka dej nějaký podložky nebo "podložky"). Tak uvidíš na volnoběžku i v provozním stavu... de jenom o to, jestli za chodu auta budeš schopnej ukoukat, co se to tam vlastně děje. Nic lepšího mě už takhle nenapadá. Volnoběžku sem viděl naposled před dvěma rokama a nějak si už nevybavuju, kde všude by mohl bejt zakopanej pes.

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 23 dub 2010 17:38
od Janeš Petr
zakopanej pes bejvá v tom, že pokud volnoběžka nemá čas zasunout zuby dokud kolo není v tahu, zasune je jen částečně a díky vymačkaným šikminám na krajích zůbů to po sobě pak v tahu vyjede ze záběru. zkoušel jsem to tak, že jsem předek zařadil pokud možno na rovině a při kolech v přímém směru, pak se udělá mírné esíčko aby se zuby ještě jednou uvolnily a dozaskočily a volnoběžky pak drží zařazené. pokud se zařadí pozdě a kola se začnou v terénu šponovat hned po zařazení, zůstávaj nedořazené a vyskakují. když jsou pak šikminy už moc velké ( i když pouhým okem nezaregistrovatelné ), vyskakují i když jsou dořazené dobře. chce to holt manuály

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 23 dub 2010 19:57
od farmář
manuály jsou manuály. Méně pohodlí více možností a konečně spolehnutí. :wink:

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 23 dub 2010 21:33
od Slaava
Janeš Petr píše:zakopanej pes bejvá v tom, že pokud volnoběžka nemá čas zasunout zuby dokud kolo není v tahu, zasune je jen částečně a díky vymačkaným šikminám na krajích zůbů to po sobě pak v tahu vyjede ze záběru. zkoušel jsem to tak, že jsem předek zařadil pokud možno na rovině a při kolech v přímém směru, pak se udělá mírné esíčko aby se zuby ještě jednou uvolnily a dozaskočily a volnoběžky pak drží zařazené. pokud se zařadí pozdě a kola se začnou v terénu šponovat hned po zařazení, zůstávaj nedořazené a vyskakují. když jsou pak šikminy už moc velké ( i když pouhým okem nezaregistrovatelné ), vyskakují i když jsou dořazené dobře. chce to holt manuály
Jo, to dává smysl.

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Napsal: 26 dub 2010 14:00
od D@ve
manualy uz su na poste .. enem este pockat do sesnactej abych si jich mohl vyzvednut :twisted:
a zitra v robote na dilne si je namontovat 8)