Stránka 2 z 8
Ložiska
Napsal: 04 dub 2007 20:30
od Slaava
Ach jo, Klouďáku, ty zase řádíš. Segrovka drží jenom poloosu aby nezajela zpátky. Jestli se napletu, tak v hloubi litinovýho základu náboje je jehličkový ložisko (to bude to, co popisuje Patas), v kterým se poloosa točí - vepředu ho drží volnoběžka. Na ložiska kola nemá vliv. Jestli se nepletu, tak jako ložiska předního náboje jsou použitý do kříže dvě kuželíkový ložiska. Dotahujou se maticí, která je na závitu osy náboje. Ta se protočit nemůže, protože je zajištěná trojicí šroubků (zápustný s křížovou hlavu, docela malý - cca pětky) přes takovou speciální děrovanou podložku, která je neotočně nasunutá na drážce, která je na tý samý ose náboje.
Napsal: 04 dub 2007 20:34
od HUJER 4x4
Takže teda ty kuželíkový (jehličkový) ložiska??? A daj se dotáhnout? Tak daleko jsem ještě nebyl,já byl jen u tý klece s těma 3 šroubkama (viděl jsem jí při výměně AVM), tak jak na to???
Napsal: 04 dub 2007 20:42
od patas
jj slaavo podle me to loziskama v naboji kola nebude. To by hucelo jak krava. Kloudaku zkus to dotahnout tou matkou ale urcite zkus ten kloub. Je to sice pakarna dostat se k tomu jehlovymu lozisku ale nejni to tak hrozny.Problem je spis pak dostat zpatky ty podelany cepy.Hlavne pokud to pude dolu tak poradne namazat.
Napsal: 04 dub 2007 20:45
od HUJER 4x4
Hmmmm to mám radost, čekal jesm něco jako, sundáš dotáhneš a za 10 minut seš hotovaj a jedeš

, a ty jehlový ložiska,daj se dotáhnout,nebo poze výměna???
Kolo
Napsal: 04 dub 2007 20:45
od Slaava
vojtech.kloud píše:Takže teda ty kuželíkový (jehličkový) ložiska??? A daj se dotáhnout? Tak daleko jsem ještě nebyl,já byl jen u tý klece s těma 3 šroubkama (viděl jsem jí při výměně AVM), tak jak na to???
Je to trývka.
Jehličkový ložisko je uvnitž vzadu a v něm se točí poloosa, která ti vepředu vykukuje, procházejíc dírou v ose přední nápravy, takovou trubkou. Jehličkový ložisko se dotáhnout nedá. Daj se jenom dotáhnout ložiska, který maj misky kroužků skloněný. To maj kuželíkový ložiska, v kterejch se točí náboj kola s brzdovým kotoučem, volnoběžkou, kolem a dalšíma kravinama.
Ty šroubky, který uvidíš po vyndání volnoběžky vytočíš. Sundáš (stáhneš) tu děrovanou podložku, v který jsou strčený jejich hlavy. Pod tím je matice na dotažení ložisek. Buďto ji dotáhneš nebo ji vytočíš a pak můžes stáhnout celou zmiňovanou sestavu náboj-kotouč-klec volnoběžky. Pro sundání ale nejdřím musíš sundat třmen kotoučových brzd, což je ale prasečina (2m trubka, kýbl WB-čka, sprostá verbální výbava).
Mám ti zejtra přijet píchnout?
Napsal: 04 dub 2007 20:48
od HUJER 4x4
Budu to dělat až po víkendu, takže,náboj kola s těhlicí nesedí na ložisku kola,ale na těhle kuželíkovejch (jehličkovejch) ložiskách??? Tak k čemu je tam pak ložisko kola??? Není tam nějak přeložiskováno???
Ložiska
Napsal: 04 dub 2007 20:49
od Slaava
patas píše:jj slaavo podle me to loziskama v naboji kola nebude. To by hucelo jak krava. Kloudaku zkus to dotahnout tou matkou ale urcite zkus ten kloub. Je to sice pakarna dostat se k tomu jehlovymu lozisku ale nejni to tak hrozny.Problem je spis pak dostat zpatky ty podelany cepy.Hlavne pokud to pude dolu tak poradne namazat.
No když se mu mele náboj i s kolem, tak to nemůže bejt ničím jiným. Vylítaný ložisko volnoběžky na to nemůže mít vliv.
Zmatkuješ, chorche
Napsal: 04 dub 2007 20:50
od Slaava
vojtech.kloud píše:Budu to dělat až po víkendu, takže,náboj kola s těhlicí nesedí na ložisku kola,ale na těhle kuželíkovejch (jehličkovejch) ložiskách??? Tak k čemu je tam pak ložisko kola??? Není tam nějak přeložiskováno???
Zmatkuješ, chorche. Ty kuželíkový ložiska sou ložiska kola.
Napsal: 04 dub 2007 20:52
od HUJER 4x4
No takže jsou to ty co jdou teda dotáhnout po sundání tý klece,nebo né??? Teď už jsem z toho magor, sundam 3 šroubky a dotáhnu ložisko, no a který to teda je???
Napsal: 04 dub 2007 21:02
od patas
no prave ze v ty tehlici sou 3 loziska 2 kuzelova s valecky proti sobe ty jsou kolova cili v naboji a zezadu od poloosy je zalisovane jehlickove lozisko ktere nema vnitni krouzek ma jen vnejsi a plastovou nebo kovovou klec a ulozeni mu dela osazeni hridele.Ale neboj to poznas proste sundej tehlici a uvidis to.Toz kurna to se popisuje na houby :-) Ale na to prijdes prece nejses zadny Bcko :-)Ja sem na to cumel a pomahal sem mechosovi to delat a ted uz to muzu delat pomalu poslepu :-)
...a vodjezd
Napsal: 04 dub 2007 21:06
od Slaava
Ještě jednou:
Z převodovky vede kardan do difu. Z něj sou vyvedený poloosy (na levý straně je delší provedení), zakončený homokinetickejma kloubama. Jejich koncová část pohání kolo.
K rámu jsou chycený lichoběžíníkový ramena (krz oka se silentblokama, dole přímo, nahoře na ose, jejíž uchcení se podkládá podložkama pro nastavení geometrie). Na jejich koncích jsou svislý kulový čepy. Do nich je uchycen litinovej třícípej sráč. Dva cípy jsou na svislý čepy ramen, třetí na čep řízení. V prostředu tohodle sráče je dutá trubka, která je tam nalisovaná a na koncí, kterej směřuje ven je závit. Prostředkem týhle trubky je prostrčená poloosa (výše zmiňovanej konec homokinetickýho kloubu). V místě, kde je trubka nalisovaná do sráče, je jehličkový ložisko, který vede poloosu. Na vnitřní straně sráče je ještě nerezová miska pro styk s "guferem" poloosy a na vnější straně je trojicí šroubů chycenej kruhovej plech, chránící kotouč brzdy. Z boku je dvěma šroubama přidělanej brzdovej třmen, na něm brzdová čelist. Na trubku se nasazuje naše oblíbená sestava náboj-kotouč-klec volnoběžky. Tuto sestavu vedou dvě kuželíkový ložiska, s přesahem vložený v této sestavě. Sestava se na trubce zajistí maticí, která je proti povolení zaaretovaná trojicí šroubků v neotočné aretační podložce. Na zbývající kus trubky (a přečnívající konec poloosy) se nasazuje manuální nebo automatická zubová spojka (volnoběžka), která spojuje podle potřeby poloosu s nábojem kola. Na vrch se dává už jenom víko klece volnoběžky a vodjezd!!!
Proto jsem raději navrhnul, že to uděláme spolu - nechtělo se mi psát tenhle příspěvek.
Napsal: 04 dub 2007 21:19
od patas
no tak to je parada ja sem premejslel kterej debil muze dat takovy lozisko na tak ezponovany misto kde je podle me docela namahany pri zapnutym predku a plnym rejdu ale zase by to mel nejakym zpuseobem eliminovat diferak :-) Kdyz bude nejhur tak klidne vojto cinkni mona ze po telefonu se to vysvetli lip a nebo az uvidis ten muj vytvorenej navod tak to treba pomuze.Ja na to psani moc nejsem tak snad to bude pochopitelne ale ted je to na nimrodovi jak to stihne dat na web :-)
divné zvuky
Napsal: 27 črc 2008 10:09
od MMS
při pomalejším projíždění levotočivé mi od levé přední nápravy někde od kola jdou divné zkřípajíci rány, trochu to i jakoby praskalo... Nejsou to nějaký rány ale jde to slišet. Hlavně když točím kruháčem do leva. Na rovině je to v poho. I když objíždím třeba díru a prudce trhnu volantem pravá levá tak je to ok. Ale delší zatáčení to jde slišet. Mám pocit že je to slišet když kola vytáčim hodně. Koukal jsem na to a vizuálně jsem nezaznamenal nic... tak nevím....

Re: divné zvuky
Napsal: 27 črc 2008 11:19
od Slaava
Ložisko?
Re: divné zvuky
Napsal: 28 črc 2008 13:54
od Slaava