Ložiska předních kol a vodicí ložisko předního homokineťáku

Přední a zadní náprava, volnoběžné náboje a ostatní součásti, všechny modifikace Frontera
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Ložiska

Příspěvek od Slaava »

Ach jo, Klouďáku, ty zase řádíš. Segrovka drží jenom poloosu aby nezajela zpátky. Jestli se napletu, tak v hloubi litinovýho základu náboje je jehličkový ložisko (to bude to, co popisuje Patas), v kterým se poloosa točí - vepředu ho drží volnoběžka. Na ložiska kola nemá vliv. Jestli se nepletu, tak jako ložiska předního náboje jsou použitý do kříže dvě kuželíkový ložiska. Dotahujou se maticí, která je na závitu osy náboje. Ta se protočit nemůže, protože je zajištěná trojicí šroubků (zápustný s křížovou hlavu, docela malý - cca pětky) přes takovou speciální děrovanou podložku, která je neotočně nasunutá na drážce, která je na tý samý ose náboje.
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

Takže teda ty kuželíkový (jehličkový) ložiska??? A daj se dotáhnout? Tak daleko jsem ještě nebyl,já byl jen u tý klece s těma 3 šroubkama (viděl jsem jí při výměně AVM), tak jak na to???
Uživatelský avatar
patas
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 581
Registrován: 01 dub 2006 17:08
Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patas »

jj slaavo podle me to loziskama v naboji kola nebude. To by hucelo jak krava. Kloudaku zkus to dotahnout tou matkou ale urcite zkus ten kloub. Je to sice pakarna dostat se k tomu jehlovymu lozisku ale nejni to tak hrozny.Problem je spis pak dostat zpatky ty podelany cepy.Hlavne pokud to pude dolu tak poradne namazat.
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

Hmmmm to mám radost, čekal jesm něco jako, sundáš dotáhneš a za 10 minut seš hotovaj a jedeš :cry: , a ty jehlový ložiska,daj se dotáhnout,nebo poze výměna???
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Kolo

Příspěvek od Slaava »

vojtech.kloud píše:Takže teda ty kuželíkový (jehličkový) ložiska??? A daj se dotáhnout? Tak daleko jsem ještě nebyl,já byl jen u tý klece s těma 3 šroubkama (viděl jsem jí při výměně AVM), tak jak na to???
Je to trývka.

Jehličkový ložisko je uvnitž vzadu a v něm se točí poloosa, která ti vepředu vykukuje, procházejíc dírou v ose přední nápravy, takovou trubkou. Jehličkový ložisko se dotáhnout nedá. Daj se jenom dotáhnout ložiska, který maj misky kroužků skloněný. To maj kuželíkový ložiska, v kterejch se točí náboj kola s brzdovým kotoučem, volnoběžkou, kolem a dalšíma kravinama.

Ty šroubky, který uvidíš po vyndání volnoběžky vytočíš. Sundáš (stáhneš) tu děrovanou podložku, v který jsou strčený jejich hlavy. Pod tím je matice na dotažení ložisek. Buďto ji dotáhneš nebo ji vytočíš a pak můžes stáhnout celou zmiňovanou sestavu náboj-kotouč-klec volnoběžky. Pro sundání ale nejdřím musíš sundat třmen kotoučových brzd, což je ale prasečina (2m trubka, kýbl WB-čka, sprostá verbální výbava).

Mám ti zejtra přijet píchnout?
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

Budu to dělat až po víkendu, takže,náboj kola s těhlicí nesedí na ložisku kola,ale na těhle kuželíkovejch (jehličkovejch) ložiskách??? Tak k čemu je tam pak ložisko kola??? Není tam nějak přeložiskováno???
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Ložiska

Příspěvek od Slaava »

patas píše:jj slaavo podle me to loziskama v naboji kola nebude. To by hucelo jak krava. Kloudaku zkus to dotahnout tou matkou ale urcite zkus ten kloub. Je to sice pakarna dostat se k tomu jehlovymu lozisku ale nejni to tak hrozny.Problem je spis pak dostat zpatky ty podelany cepy.Hlavne pokud to pude dolu tak poradne namazat.
No když se mu mele náboj i s kolem, tak to nemůže bejt ničím jiným. Vylítaný ložisko volnoběžky na to nemůže mít vliv.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Zmatkuješ, chorche

Příspěvek od Slaava »

vojtech.kloud píše:Budu to dělat až po víkendu, takže,náboj kola s těhlicí nesedí na ložisku kola,ale na těhle kuželíkovejch (jehličkovejch) ložiskách??? Tak k čemu je tam pak ložisko kola??? Není tam nějak přeložiskováno???
Zmatkuješ, chorche. Ty kuželíkový ložiska sou ložiska kola.
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

No takže jsou to ty co jdou teda dotáhnout po sundání tý klece,nebo né??? Teď už jsem z toho magor, sundam 3 šroubky a dotáhnu ložisko, no a který to teda je???
Uživatelský avatar
patas
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 581
Registrován: 01 dub 2006 17:08
Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patas »

no prave ze v ty tehlici sou 3 loziska 2 kuzelova s valecky proti sobe ty jsou kolova cili v naboji a zezadu od poloosy je zalisovane jehlickove lozisko ktere nema vnitni krouzek ma jen vnejsi a plastovou nebo kovovou klec a ulozeni mu dela osazeni hridele.Ale neboj to poznas proste sundej tehlici a uvidis to.Toz kurna to se popisuje na houby :-) Ale na to prijdes prece nejses zadny Bcko :-)Ja sem na to cumel a pomahal sem mechosovi to delat a ted uz to muzu delat pomalu poslepu :-)
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

...a vodjezd

Příspěvek od Slaava »

Ještě jednou:

Z převodovky vede kardan do difu. Z něj sou vyvedený poloosy (na levý straně je delší provedení), zakončený homokinetickejma kloubama. Jejich koncová část pohání kolo.

K rámu jsou chycený lichoběžíníkový ramena (krz oka se silentblokama, dole přímo, nahoře na ose, jejíž uchcení se podkládá podložkama pro nastavení geometrie). Na jejich koncích jsou svislý kulový čepy. Do nich je uchycen litinovej třícípej sráč. Dva cípy jsou na svislý čepy ramen, třetí na čep řízení. V prostředu tohodle sráče je dutá trubka, která je tam nalisovaná a na koncí, kterej směřuje ven je závit. Prostředkem týhle trubky je prostrčená poloosa (výše zmiňovanej konec homokinetickýho kloubu). V místě, kde je trubka nalisovaná do sráče, je jehličkový ložisko, který vede poloosu. Na vnitřní straně sráče je ještě nerezová miska pro styk s "guferem" poloosy a na vnější straně je trojicí šroubů chycenej kruhovej plech, chránící kotouč brzdy. Z boku je dvěma šroubama přidělanej brzdovej třmen, na něm brzdová čelist. Na trubku se nasazuje naše oblíbená sestava náboj-kotouč-klec volnoběžky. Tuto sestavu vedou dvě kuželíkový ložiska, s přesahem vložený v této sestavě. Sestava se na trubce zajistí maticí, která je proti povolení zaaretovaná trojicí šroubků v neotočné aretační podložce. Na zbývající kus trubky (a přečnívající konec poloosy) se nasazuje manuální nebo automatická zubová spojka (volnoběžka), která spojuje podle potřeby poloosu s nábojem kola. Na vrch se dává už jenom víko klece volnoběžky a vodjezd!!!

Proto jsem raději navrhnul, že to uděláme spolu - nechtělo se mi psát tenhle příspěvek.
Naposledy upravil(a) Slaava dne 06 dub 2007 20:21, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
patas
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 581
Registrován: 01 dub 2006 17:08
Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patas »

no tak to je parada ja sem premejslel kterej debil muze dat takovy lozisko na tak ezponovany misto kde je podle me docela namahany pri zapnutym predku a plnym rejdu ale zase by to mel nejakym zpuseobem eliminovat diferak :-) Kdyz bude nejhur tak klidne vojto cinkni mona ze po telefonu se to vysvetli lip a nebo az uvidis ten muj vytvorenej navod tak to treba pomuze.Ja na to psani moc nejsem tak snad to bude pochopitelne ale ted je to na nimrodovi jak to stihne dat na web :-)
Uživatelský avatar
MMS
Začínající diskutér
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2008 08:26
Bydliště: Jesenice u Prahy

divné zvuky

Příspěvek od MMS »

při pomalejším projíždění levotočivé mi od levé přední nápravy někde od kola jdou divné zkřípajíci rány, trochu to i jakoby praskalo... Nejsou to nějaký rány ale jde to slišet. Hlavně když točím kruháčem do leva. Na rovině je to v poho. I když objíždím třeba díru a prudce trhnu volantem pravá levá tak je to ok. Ale delší zatáčení to jde slišet. Mám pocit že je to slišet když kola vytáčim hodně. Koukal jsem na to a vizuálně jsem nezaznamenal nic... tak nevím.... :(
legenda :Frontera 2.2. dlouhá leštěnka LPG
Alfa romeo 156 2.4JTD
Golf V LPG
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: divné zvuky

Příspěvek od Slaava »

Ložisko?
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: divné zvuky

Příspěvek od Slaava »

MMS píše:Skusim pohledat někde jak se to rozebírá.
http://www.offroad-frontera.com/html/te ... ziska.html
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Odpovědět

Zpět na „NÁPRAVY“