Pomocný čep řízení a jeho oprava

Přední a zadní náprava, volnoběžné náboje a ostatní součásti, všechny modifikace Frontera
Pupan

Pomocný čep řízení a jeho oprava

Příspěvek od Pupan »

V článku o renovaci předních náprav se píše o repasu pomocného čepu řízení. Je tam napsáno, že místo plastového obložení by se mělo vyfrézovat obložení z bronzu.

Nemáte někdo výkres na ta obložení?

Já to totiž nemohu rozdělat, jelikož bych si pak nezajel pro nové. Nebo, kdyby jste někdo měl nějaké navíc.... :-)

Pupan
Uživatelský avatar
Eisner
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 86
Registrován: 25 srp 2006 08:02
Bydliště: Česky Brod

Re:pomocný čep řízení - repase

Příspěvek od Eisner »

Sice tema je už starši, ale mam stejnej problem, měnim postupně čepy a zjistil sem že pomocnák je totalně po smrti a v oplu sem ani nestich říct nashledanou jak sem utikal když mi řekli cenu.

Nenašel by se u někoho vykres toho pouzdra a čepu?

Soustruh doma mám ale zase to doma nezvednu, to musim u znamého a ten me tam nenecha pul dne vyset na zvedaku, takže musim bejt připravenej předem.

Díky
Frontera A Long, 2.2i, r.97, Frontera B long 2,2dti, r.04
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Janeš Petr »

já ho mám jeden pomocný čep řízení rozdělanej, nedokončenej, ale zvolil jsem trošku jinej způsob, než je tu popisovanej. jestli ti pomůže fotka, večer ti ji sem dám. co se týče rozměrů, futra jsem vytočil s přídavkem 2 mm a pak jsem to nechal na horizontce projet až po nalisování, kvůli souososti děr. čep se pak nabrousil až podle čisté díry. v tom železném kuse ( trubce ) jsem musel taky jednu tu díru projet, protože by pouzdro nemělo žádnou stěnu
Uživatelský avatar
Eisner
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 86
Registrován: 25 srp 2006 08:02
Bydliště: Česky Brod

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Eisner »

No snad by mi to mělo pomoct, tak mi to sem hoď i z rozměrama, kdyžtak bych to vytvořil podle tebe. problém je že sem ten čep ještě něměl venku, takže nevim do čeho du, tak se chci připravit.
V posledni době nemám moc času se valet pod autem, chci auto v letě prodat, pokud možno ve funkčnim stavu, takže odstranuju mouchy.
Frontera A Long, 2.2i, r.97, Frontera B long 2,2dti, r.04
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Janeš Petr »

tak tady máš vyfocenej starej i s origo kuželovým pouzdrem. čep tlačí do pouzdra pružina, co je pod tím zapertlovaným víčkem ale spodní pouzdro to radiálně stejně nevymezuje, takže je to stejně k ničemu ( oni jsou dvě provedení čepu ale ten druhej nemůžu najít. ten nemá totiž ten kužel a tím pádem se nemá schopnost vymezovat vůbec nic )
P1090075.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Janeš Petr »

....a tady trocha domácí tvořivosti. materiál 14 220, cementováno, kaleno. horní třecí položka je se závitem k seřízení ax. vůle a je zajištěná kontramatkou. pouzdra i čep maj skosení 45 stupňů a po složení do sebe je vloženejve vzniklé drážce ,,O ,, kroužek proti vnikání bordelu. spodní rozšířená třecí ax. plocha čepu je vysoká jen 6 mm a hned navazuje kužel pro hlavní páku řízení a 15mm závitu. nemůže to bejt delší, nevešel by ses na autě pod torzní tyč. ax. část pouzder je taky vysoká 6 mm
P1090092.jpg
P1090093.jpg
P1090095.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Janeš Petr »

a celek.....
P1090090.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Eisner
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 86
Registrován: 25 srp 2006 08:02
Bydliště: Česky Brod

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Eisner »

Super práce, maš to dobře vymyšleny, to bys moh dělat na kšeft. Už se mi do toho moc nechce ale neda se nic dělat, snad se zadaři. stejně to budu muset vytahnout a zaymyslet se sám. Ale určitě diky za rozměry a nápad. Hlavně že už vim, do čeho se zase seru. Kdybych si neveděl rady tak se ozvu.

Zatim moc dík.
Frontera A Long, 2.2i, r.97, Frontera B long 2,2dti, r.04
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Janeš Petr »

člověče, na kšeft ne. mně ti baví něco vymejšlet a vyrábět ale jak mám to samé vyrobit podruhé, přijde na mně taková nechuť..... tenhle nafocenej kus mi leží v dílně už snad dva roky. čeká jen na přebroušení kužele, má ještě moc velkej průměr. ten první lítá bez problému a vůlí, celou tu dobu namontovanej v mojom autě
Uživatelský avatar
sowwwa
Začínající diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: 16 pro 2007 23:43
Bydliště: Krušné hory

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od sowwwa »

Jo, tohle reseni se mi libi. Mam pocit, ze neco podobnyho ma Omega B, akorat jsou tam plastovy pouzdra. Ja mam momentalne cep taky na oprave u soustruzniku, zitra by to melo byt hotove, tak sem zvedavej co z toho vznikne :)
Honda Passport 3.2i V6, r. 94, manual, General Grabber AT2 245/70 R16, volnobezky AVM
Peugeot 406 Break 3.0 24V, r. 98, automat
Mitsubishi L200 2.5TD
Uživatelský avatar
Petas480
Začínající diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: 24 led 2009 00:20

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Petas480 »

sowwwa píše:Jo, tohle reseni se mi libi. Mam pocit, ze neco podobnyho ma Omega B, akorat jsou tam plastovy pouzdra. Ja mam momentalne cep taky na oprave u soustruzniku, zitra by to melo byt hotove, tak sem zvedavej co z toho vznikne :)
Tak oma B to má úplně jinak, páč jsem to měnil asi před půl rokem a starou páku mam ještě někde v garáži a na froncka naprosto nepoužitelné, oma má páku a pouzdro je součástí této páky, pak má froncka větší čepy a hlavně to pouzro je vlastně poudrová pružina, což je silentblok kde je ta vnitřní kovová vložka otočná v té gumě.

Mě tato choroba taky postihla a jak jsem slíbil při představování že své nápady a poznatky zveřejním v patřičných tématech.
Takžeoprava mého čepu byla asi trochu pracnější, ale je to asi na věky, páč jsem to udělal na 2 kuželíková ložiska stažená proti sobě.
Postup- demontáž, není třeba asi popisovat, jen není nutné zvedat celé auto, stačí sundat kryt pod motorem a pravé přední kolo.
- odříznutí zapertlovaného domečku přítlačné pružiny
- úprava origo hřídele na soustruhu
- výroba nového těla čepu na soustruhu
- výroba nové platle
- sesazení a nabodování v šabloně
- rozebrání a svaření
- namazání, složení, nastavení a zajištění předpětí kuž. ložisek, naklepnutí simerinku od páky, zavíčkování, nasazení páky
- montáž na auto
Výsledek je 100% a až se dostanu pod auto, tak dam foto, ale jen celku, protože rozebírat se mi to nechce.
Má to sice celé větší průměr, ale osa hřídele je nezměněna, první krok po demontáži byla výroba šablony svrtáním a přišroubováním na desku a uchycením do hrotů, přičemž ten u kuželu pro páku byl nepohyblivý, takže zaručený všechny parametry.
Frontera 2,3TD r.v.1992, Omega 2,5i V6 r.v.1997
Uživatelský avatar
Eisner
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 86
Registrován: 25 srp 2006 08:02
Bydliště: Česky Brod

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Eisner »

Tak problem častečně vyřešen, udelal sem si vejlet na vrakoviště u Šluštic (prague) a žadal pomocnák, mezi tema deseti vauxhalama se opravdu nasla frontera (sport). Stačila by mi i uplna mrtvola jen pro repasi, ale pan se nezdal, zavolal "Ivoš dones tam ten čep z toho němca, myslim ten čep co je tam navic od volantu". Pan řika čep plus tahlo za 2000tisice, řikam tak jo (čep vypadal na aute opravdu hodne cajk). Platba proběhla, čekam na Ivoše, a ejhle Ivoš přines koplet spojovačku i s futralem na řidici tyč se všema čepama, plus s těma štel. šroubama na geometrii a řika "štastnu cestu to vše zaplacemo".

Doma proběhlo očišteni, odmaštěni, zkouška, vypada to že sem pořidil asi něco z nějaky uloženky, protože to vše vypada jak nové....
Frontera A Long, 2.2i, r.97, Frontera B long 2,2dti, r.04
Uživatelský avatar
sowwwa
Začínající diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: 16 pro 2007 23:43
Bydliště: Krušné hory

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od sowwwa »

Petas480: Ja nemyslel ze by byly zamenitelny, jen ze se tam vule vymezuje taky matkou. Pamatuju jak jsem do nej cpal vazelinu a dotahoval :lol: A mas pravdu, je to tam uplne obracene, cep drzi napevno, otaci se pouzdro, uz si to spatne pamatuju.
Honda Passport 3.2i V6, r. 94, manual, General Grabber AT2 245/70 R16, volnobezky AVM
Peugeot 406 Break 3.0 24V, r. 98, automat
Mitsubishi L200 2.5TD
Uživatelský avatar
Petas480
Začínající diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: 24 led 2009 00:20

Re: Repase pomocného čepu řízení

Příspěvek od Petas480 »

To jsem ani nechtěl říct, to bylo jen konstatování, páč jsem špekulíroval, jak s tim vyje**t, ta páka vychází na pěťo od febi :lol:
Frontera 2,3TD r.v.1992, Omega 2,5i V6 r.v.1997
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Pomocný čep řízení a jeho oprava

Příspěvek od Janeš Petr »

tady jsem našel inzerát, že někdo pomocný čep řízení repasuje výměným způsobem za 1000,- kč - http://auto.bazos.cz/inzerat/8342992/Po ... rizeni.php tel . 773960992 Kolín. myslím si, že pokud je oprava udělaná kvalitně, lidem bez dostatečného technického zázemí k opravě čepu svépomocí, by to mohlo dost ulehčit život :grin:
Odpovědět

Zpět na „NÁPRAVY“