Výměna olejových náplní v diferenciálech

Přední nebo zadní. Jeho problémy, náplně, kontrola, atd. všechny modifikace Frontera.
Odpovědět
deseptikon
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 23
Registrován: 22 črc 2010 22:49
Bydliště: Trhový Štěpánov, okres Benešov

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od deseptikon »

Díval jsem se na ten štítek u palivového filtru a fakt že tam v těch šifrách je uvedeno i G80.
Znamená to tedy že v tom je samosvorný diferenciál.
Ono taky to drhnutí v zatáčkách nebylo takové ostré, kovové jako kdyby se odvalovaly třeba zuby blbě po sobě nebo by tam byl zlomený ten čep, ale spíš takové gumové, tlumené, bez ostrých rázů, jako když se svezeš na koupališti holým zadkem ve vodě na nafouknuté mokré duši, znáte to, ne ? (lepší připodobnění jsem nenašel..)
Nešlo mi na rozum, co by zrovna tohle mohlo v normálním diferenciálu vyvolávat a ejhle, ono G80..! :?
Uvidím, co s tím udělá nový olej.
Kdyby si to po novém oleji nedalo říct, předpokládám, že by to bylo na výměnu lamel.
Je velkej voser je povyměňovat a co to obnáší ?
A v neposlední řadě - kam se pro ně ně chodí, v jakém počtu a za kolik přibližně jsou ?
Dlouhá TDS 2,5 - 1997
608120800
George 3D
Začínající diskutér
Příspěvky: 328
Registrován: 03 čer 2008 07:23
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od George 3D »

Ještě se moc nehrň do výměny, pořád máš pár možností co to může bejt za neplechu. Podle toho měkkýho drhnutí bych to možná odhadoval na uvolněný zavěšení zadní nápravy, možná vymačkaný gumový podložky stabilizátorů, nebo něco s brzdama. Než se ale pustíš do dalších věcí, tak doporučuju zvednout současně obě zadní kola a rukou s nima zkusit protočit. Za prvý zjistíš, jestli ti tam něco nedrhne, za druhý zjistíš jestli tam ten omezenej prokluz je a jestli aspoň trochu funguje (budou se ti obě kola točit stejným směrem).

A nyní trocha zábavy pro movité, nebo masochisty: Co se týká dílů, tak dle katalogu lamely dodává Opel pod čísly 404984 (potřeba jsou 2 kusy) za cenu 1590,78 kč/kus, 404985 (potřeba jsou 4 kusy) za cenu 3 041,32 kč/kus, 404450 (potřeba jsou 4 kusy) za cenu 1 642,60 kč/kus. Nejsem si jistej jestli nebude třeba měnit jen ty poslední, rozebraný jsem to neměl. Vzhledem k cenám by bylo dobrý se optat třeba u lidí co nejtujou spojky, nebo u firem co se zabejvají repasí diferáků. Podle mě se kompletní výměna za nový origo díly nevyplatí, v případě potřeby by bylo dobrý se poptat po jiným difu ze zrušenýho auta.
Frontera B long, 2000, 3,2i, dříve Frontera A long, 1996, 2,5 TDS
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od Janeš Petr »

George 3D píše: Vzhledem k cenám by bylo dobrý se optat třeba u lidí co nejtujou spojky,
na těch lamelách obložení jako na spojce nebo brzdách neajdeš. třecí materiál lamel v diferenciálu je nějaký druh bronzu, kterej je naletovanej na ocelovejch plechách. pokud někdo vyloženě netouží mít tuhle část auta plně funkční, může auto provozovat i se sjetejma lamelama, nemá to žádnej vliv na jízdu ani vydávání zvuků. prostě jejich prokluz nenastane až při velkém rozdílu kroutících momentů ale budou si prokluzovat i při menším zatížení - zvýšená svornost bude jen minimální a kola se budou i v zatáčkách po silnici pěkně odvalovat bez sklonů k smýkání se
deseptikon
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 23
Registrován: 22 črc 2010 22:49
Bydliště: Trhový Štěpánov, okres Benešov

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od deseptikon »

Původně jsem měl za to že samosvorný diferenciál nemám.
Za prvé podle toho že jsem si myslel že pravděpodobnost, že by byl nainstalovaný z výroby u áčka je minimální a za druhé proto, že když jsem na vyheverovaném zadku zatočil s jedním kolem, druhé se točilo zcela hladce opačným směrem, nikoliv stejným, jak by se u samosvorného diferenciálu dalo očekávat.
Pak mi ale začalo vrtat hlavou to gumový drhnutí v zatáčkách především po jízdě, to znamená s teplým olejem v diferenciálu.
To předse normální difernenciál snad ani nemůže dělat - nemá čím.
Zkusil jsem teda tohle: Zajel jsem na rovnou velkou vyasfaltovanou plochu a začal dělat pomalý zatáčky na jedničku a při otevřenejch dveřích koukal na zadní kolo.
No a úplně stejně, jako když brousíš na koupáku holým zadkem za mokra nafouknutou duši z auta a ono to gumově drhne a taky se ti to při tom všechno klepe
(opět sorry za přiblblý přirovnání) tak nemlich ty samý projevy jsou k pozorování i v těch zatáčkách v tahu motoru na zadní gumě, včetně toho typickýho jakoby gumovýho klepání.
Ale není to tak, že by se mlela celá náprava, to ne.
Na samosvornost dlabu, to nepotřebuju ale z klepání a drhnutí v zatáčkách dvakrát vodvázanej nejsem a navíc mi tuhle Farmář napsal, cituji: Špatnou funkci lamel nedoporučuji, po vlastní zkušenosti se starým olejem vím, že se projevuje trhavými pohyby vozidla.
Když se teda nic nezmění ani po novém oleji tak nevím jestli se takhle při dalším ježdění nedá něco rozsekat, třeba tam ty lamely rozlámat a tak.
A za poslední: Daj se ty lamely, kdyby si to po dobrým nedalo říct po oddeklování jednoduše vyházet a pak si nesamosvorně v pohodě jezdit nebo tam prostě musejí do počtu z nějakých důvodů (například konstrukčních) bejt ?
Podotýkám, že nebýt tohohle toho, tak ten diferenciál, když se nasadí směr přímý, je opravdu příkladně zticha, konec konců jako všechny strojní uzly z celého auta.
Je radost s tímhle autem jet.
Dlouhá TDS 2,5 - 1997
608120800
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od Slaava »

Ten tvůj pokus na asfaltu mi spíš připomíná prkluzování zadního vnitřního kola při přiřazený přední nápravě. Když sem měl auto nově, tak sem si taky myslel, že se takhle projevuje samosvor ale pak mi došlo, že se při absenci mezinápravovýho diferáku takhle srovnávaj otáčky na nejmíň zatíženým kole.

Bez lamel to podle mě fungovat nemůže, protože ty přitlačujou na jeho místo jedno z kol diferenciálu (to od nápravy, na jejíž straně jsou lamely) ale Fronteráckej samosvor sem rozebranej neviděl, takže tahle informace je bez záruky.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od Janeš Petr »

ty lamely jsou na obou stranách, resp. mezi košem a planetovým kolem u obou poloos. já už si to taky nepamatuju ale mám pocit, že planetová kola se s vůlí opírají čelem náboje o koš diferenciálu, takže jejich poloha vůči satelitům se ani po ojetí lamel nemění . jestli tu bude mooooooooooooooooooooc velkej zájem zjistit, jak to funguje a vypadá rozebrané, rozeberu ho z cvičných důvodů ještě jednou a dodám fotky. moc se mi do toho ale z časových důvodů nechce :oops:
Uživatelský avatar
robert.kvita
Super diskutér
Příspěvky: 1015
Registrován: 26 srp 2010 11:36
Skype: robert.kvita
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od robert.kvita »

Už to tady někde je, tak jen pro připomenutí. Když tak to povolanější smažte.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Robert,Val.Meziříčí,Tel:737190632,
Fr.B 2,2DTi,automat,r.99,Chip107kW,péra Maxík+10cm,př.uzávěrka"AUSSIE",rozš.3+3cm,
Procomp+5cm,VraníkTruck2000MT,HiLift,kamera,tempomat Lasky
deseptikon
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 23
Registrován: 22 črc 2010 22:49
Bydliště: Trhový Štěpánov, okres Benešov

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od deseptikon »

Dík za nabídku rozborky tvého diferenciálu ke studijním účelům ale to až snad v posledním stádiu, kdy nepomůžou už ani ty piliny z cejlonskýho dubu s přísadou jemně mleté mandragóry...
Ty lamely tam asi pravděpodobně budou muset z konstrukčního hlediska zůstat.
I když olej který tam je je čistý a vypadá OK, vyměním ho za nový, třeba si to pak dá říct.
Mělo by to asi být jak jsem se dočetl například něco takového - BS-LSX 75W-140, jen nevím kde to koupit.
Zatím všude kde jsem se na to ptal nic takového neviděli.
A to ani v taková specializované olejíkárně jakou máme hned tady vedle v sousední vsi, nějaké Zdislavice, kde je sklad a prodejna Paramo.
Přiřazeným předním náhonem to není, opravdu zabírá jen zadek.
Taky mně to napadlo, tak jsem to zkoušel do kopce na mokré trávě a při vyřazeném předku je opravdu vyřazeno.
Dlouhá TDS 2,5 - 1997
608120800
Uživatelský avatar
p3m8
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: 22 zář 2009 22:01
Bydliště: mezi Jabloncem a Turnovem

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od p3m8 »

Ahoj
vložil bych se vám sem do diskuze s takovým základním amaterským problémem.Chtěl jsem vyměnit olej v zadním diferáku ,ale mám tam šrouby s čtyřhranou dírou a nemůžu sehnat na to klíč. V obchodech na mě koukaj jak....,že nic takovýho nemaj.Takže zbývá vyrobit , nebo se to dá sehnat někde ve speciálním obchodě??
Děkuji za radu.
Frontera Sport 2.0ST ,r.v.1997 ,spoteba v zimě 11,5/100
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od vlado007 »

Nazdar. Ja som to povoloval z nadstacom z gola sady. Presne mi tam sedel. :wink:
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od Slaava »

p3m8 píše:Ahoj
vložil bych se vám sem do diskuze s takovým základním amaterským problémem.Chtěl jsem vyměnit olej v zadním diferáku ,ale mám tam šrouby s čtyřhranou dírou a nemůžu sehnat na to klíč. V obchodech na mě koukaj jak....,že nic takovýho nemaj.Takže zbývá vyrobit , nebo se to dá sehnat někde ve speciálním obchodě??
Děkuji za radu.
Prvně sem na to taky koukal divoce ale pak mi došlo, že do toho pasuje přesně půlpalcovej čtyřhran, kterým končí ráčny.
gola.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
p3m8
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: 22 zář 2009 22:01
Bydliště: mezi Jabloncem a Turnovem

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od p3m8 »

mě připadla jedna díra větší a druhá menší :shock: ,tak snad mi to tam bude pasovat . . .zatím díky
Frontera Sport 2.0ST ,r.v.1997 ,spoteba v zimě 11,5/100
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od Slaava »

Jo, to je možný, že je každá jiná - už si moc nevzpomínám. Goly se dělaj na víc velikostí čtverců a dělaj se i redukce z většího na menší (viz. obrázek). Na ten druhej špunt budeš potřebovat tuším 3/8" čtverec.
1_2_na_3_8.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Opelfrontera888
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 38
Registrován: 03 říj 2010 16:40
Bydliště: Slovensko BB kraj

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od Opelfrontera888 »

Tak dnes som už testoval auto som dal šikmo a do riadneho kopca na mokrej tráve a hrabali hne´d obidva zadné :grin: vymenil som smradľavý starý olej čo tam bol za valvoline limited slip v bielom obale presne 2 l a zmena je 100%.
Od mladi všetky Jawy +ČZ od 5O do 380, Š-120 , Mondeo 1,8 TD , ARO ,Frontera 2,2i LTD 1999, Mondeo 2,2 TDCi
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: Výměna olejových náplní v diferenciálech

Příspěvek od farmář »

....proto rádi říkáme, že nejčastěji stačí udělat výměnu oleje :)))).....
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Odpovědět

Zpět na „DIFERENCIÁL“