Cvakání a vůle dvouhmotového setrvačníku

Spojka a její součásti, všechny modifikace Frontera.
Dandy

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Dandy »

Ruku bych do ohně za to nedal,že Froncky dělali na stejný pryncip.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

Dandy píše:Ruku bych do ohně za to nedal,že Froncky dělali na stejný pryncip.
kdepáááák,mydlili to jak v Boleslavi,co kus to originál,takže stejný nejsou - 2,4i má jednohmotovej setrvák a odpruženou lamelu
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Setrvačník u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

Vykuchal sem setrvák z 2,3TD - ložisko je valivé,zakryté plastem a cvaká to v zubech,mezi jednotlivejma půlkama,až se střihnou. takže,kdo máte vůli ve zkrutu 12mm (měřeno na obvodě setrvačníku) už nejezděte daleko od chalupy,zbejvaj vám už jen špičičky ze zubů,které se následně střihnou.
P1050116.jpg
P1050139.jpg
P1050140.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

ještě sem přihodím malou úpravu setrvačníku ze 2,4i ,pokud by to chtěl někdo časem nahradit místo toho origo. jde jen o to,že ten benzínovej má menší průměr,takže jsem na něm nechal původní věnec,kterému jsem utočil zuby až na průměr toho věnce z 2,3td ( 288,28mm je míra i s přesahem ) kterej jsem na něj už normálně nalisoval (a zalepil )
P1050307.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

a ještě pár obrázků toho vycvakaného pajšlu a celkového uspořádání...
P1050372.jpg
P1050385.jpg
a celé to plave v grafitové vazelíně
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od vlado007 »

Ten zotrvacnik z 2.4 je obycajny jednodielny?
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

Jo, u motoru 2,4i je odpružená lamela spojky.
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od vlado007 »

A lamelu tam mas teraz aku ked je zotrvak obycajny
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

z 2,4i . zatím to v autě není,je to jen příprava,až se mi protočí ten muj v autě,protože vypadá nemlich stejně,tak abych se pak nezdržoval předěláváním :wink:
Uživatelský avatar
vesmir
Začínající diskutér
Příspěvky: 162
Registrován: 24 led 2007 15:36
Bydliště: Krkonoše Frontera B (5dv) 2,2DTi

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od vesmir »

jenom takový rekapitulační dotaz (nebo myšlenka):

Je tedy možné (rozměrově) nahradit dvouhmoťák s neodpruženou lamelou v dechtu jednohmoťákem s odpruženou lamelou z benzínu? (za určitých podmínek!) - případně z jiného auta (omega...)?

Jinak řečeno - nový dvoumoťák stojí 40litrů - jak to ochcat nákupem na šroťáku

zkusím ten dotaz trochu specifikovat:
1.) zajímají mě rozměry, nikoliv otázka větších vibrací...

2.) z množiny aut bych předem vyloučil:
2i benzín A - má spojku s průměrem 215 mm a převodovku MSG 5E/K
2.8TD A - má spojku s průměrem 250 mm
3.2i benzín B - má spojku s průměrem 260 mm

3.) ostatní (2.2i, 2.4i, 2.3TD, 2.2DTH, 2.5TD u FA i FB) mají spojku s těmito rozměry:
Veličina:240TB / průměr v mm:240 mm / profil náboje:23x25,6-24N / počet zubů:24 a to na stejné převodovce MUA 5C-T

a odlišují se použitím jednohmotového / dvouhmotového setrváku a lamelou TSFA / TDFV (s pružinami / bez)

4.) předpokládám, že omezující faktory jsou:
rozteč šroubů na klice - předpokládám že bude stejná u všech zmíněných motorů
vnější průměr ozubení na startér - předpokládám že bude stejný u všech zmíněných motorů
drážkování hřídele převodovky - předpokládám, že u Fronter (mimo 2i A) stejná (23x25,6-24N), u omegy a pod. jiná, ale to lze řešit použitím fronterácké lamely která nestojí majlant a nebo se nechá repasovat
tloušťka setr + tloušť. spojky + tloušť. přítlač. = KONST, tloušťka jednohmoťáku se ale asi nerovná tloušťce dvouhmoťáku???

Tedy seženu-li na šroťáku komplet: jednohm. setrvák např. z F 2.4i (2.2i) nebo možná třeba z omegy????... spolu s přítlačákem a odpruženou spojkou pude to narvat do dechtu nebo ne?

vím že Petr Janeš tu něco takového psal, ale nerozumím té větě o vnějším průměru- znamená to že původní průměr je jiný a musel jsi přelisovat ozubení???
navíc se mi pletou příspěvky od Petra a Dandy a nevím, zda to někdo dovedl do reálného řešení



Tak a teď koho co napadá, tak napište.

Jinak pokud jsou ve dvouhmoťáku špatný pružiny, tak existují firmy dělající repasi (http://www.autorege.friko.pl/) ale např. s vůlemi nebo obroušenými zuby si neporadí.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

začnu teda od zadu. u dvouhmoťáku jsou pružiny bez chyby - vycvakaj se ty zuby v těch plechách, co maj jsou v nich ty pružiny naskládané ( na fotkách jsou ty plechy i demontované - maj po obvodě 5 takovejch výstupků )
setrvačník z 2,4i jsem dotáhl do reálného řešení a mám připravenej k montáži, hned jak se ten muj v autě střihne uplně. lamela z benzínu, mám za to,má asi o 10mm větší vnější průměr, což je spíš klad, než zápor. věnec benzínu má menší vnější průměr a jinej modul zubů, takže jak jsi správně pochopil, na soustruhu jsem utočil jen ty zuby a na nově vzniklej průměr jsem máčkl za tepla věnec z nafty a na děličce udělal rysky pro seřízování předvstřiku.
setrvák na kliku pasuje, přetočit nejde, má to různě rozházené díry, takže poloha je zajištěná.
vzdálenost třecí plochy setrváku, měřená v ose klikovky,od zadní příruby motoru je skoro stejná ( asi 1mm rozdíl )takže lamela bude sedět zhruba na stejném mistě na drážkování jako ta původní.
snad je to takhle jasné :wink:
Uživatelský avatar
vesmir
Začínající diskutér
Příspěvky: 162
Registrován: 24 led 2007 15:36
Bydliště: Krkonoše Frontera B (5dv) 2,2DTi

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od vesmir »

....na soustruhu jsem utočil jen ty zuby a....

takže jestli to dobře chápu, tak máš zuby z dechtu nalisovaný na mezikroužku vzniklého ze zubů benzínu a ten zůstal nalisovaný na setrváku benzínu?

Ta lamela je tedy ta benzínová s pružinami?

přítlačák jsi použil který, ten z dechtu, nebo ten z benzínu - pokud je to jedno, tak jsou oba setrváky stejně vysoký?



teď mě napadá, že ten setrvák máš asi z omegy? Myslíš že by byl problém se zubama i u setrváku z benzínové frontery?


nenašlo by se pár fotek kompletního dílka?
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

1) z benzíňáckého věnce zbyl opravdu jen takovej mezikroužek
2) lamela je benzíňácká
3) přítlačáky jsou u nafty a benzínu naprosto jiné, takže musíš použít celej komplet
4) ten setrvák neni z omegy ale z 2,4i frontery
5) o pár příspěvků vejš je fotek fůra ( nebo musíš říct, co přesně chceš vyfotit )
Uživatelský avatar
vesmir
Začínající diskutér
Příspěvky: 162
Registrován: 24 led 2007 15:36
Bydliště: Krkonoše Frontera B (5dv) 2,2DTi

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od vesmir »

dobrý díky, mně do teď nebylo jasný právě, jestli jsou tloušťky setrváků shodný nebo jiný (abych věděl jestli případně shánět jenom setrvák, nebo i přítlačák, lamelu bych klidně koupil novou než se někde na šroťáku s někým dohadovat) - díky

Možná zkus někdy vyfotit víc ten rozebraný dvouhmoťák a sestavenej celek toho jednohmoťáku i se spojkou a přítlačákama. Fotek není nikdy dost.


Ještě mně napadá: jak je možný, že má 2.4i jinou výšku ozubení (velikost setrváku)? - to by znamenalo, že má buď jinak umístěný startér - to se mi ale nezdá, protože je asi na těch samých šroubech co jdou skrz motor až do krytu převodovky - takže pozice je stejná
a nebo má startér benzínu větší pastorek a pak mě napadá, jestli by nebyla jednoduší cesta slisovat a přehodit pastorek startéru


ještě dotaz k čemu je tam to ozubení na těch obroušených plechách, já myslel, že to radiálně držej jenom ty pružiny a jejich zmáčknutí limituje zároveň maximální úhel protočení setrváku

jo a ještě, jak obtížný bylo rozdělat ten dvouhmoťák? bylo tam jenom několik nýtů, nebo jsi musel něco slisovat, nebo je uprostřed rozlisovaný okraj trubky?
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Cvakání a vůle (asi) dvouhmotového setrvačníku u 2,3TD

Příspěvek od Janeš Petr »

2,4i má starter asi jako 2,3td motorek stěračů :grin: nemá reduktor a má opravdu větší průměr pastorku. tím bys diesela nenatočil ani teplého :lol: na to rozebrání potřebuješ soustruh, je to kolem celého obvodu zavařené ale stejně mám pocit, že po jeho rozebrání skončiš jako já. na vyfrézování z jednoho kusu je ta hvězdice moc komplikovaná a na vypálení jednak moc velká celková délka řezu, takže finančně se to asi ani nevyplatí a navíc, někdo by to musel nakreslit do počítače a udělat program pro vypalovačku
to ozubené plechy na fotce 10 50 139 jsou přez pružiny točený klikovkou a přes to ,,vycvakané,, vnitřní ozubení zapadaj a unášej tu druhou půlku setrváku ( ta s třecí plochou pro lamelu ) která má stejné ozubení ale vnější ( foto 1050140 ). aby ty dvě půlky vůči sobě byly vedené ale mohli se navzájem natáčet, jsou spojené kuličkovým ložiskem ( je tam taky na fotce )
Odpovědět

Zpět na „SPOJKA“