dekarbonizace motoru vodou

Odpovědět
Uživatelský avatar
RLigiera
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: 25 lis 2015 17:09

dekarbonizace motoru vodou

Příspěvek od RLigiera »

Na feliciích se mi osvědčilo při výměně oleje čistit motor destilkou - popíšu (na vlastní nebezpečí)

Potřebujete destilovanou vodu, zhruba stejné množství, jako je obsah motoru, ale orientoval bych se spíš tím, co z motoru vychází.
Sundat výfuk předa katalyzátorem, aby nehrozilo poškození výfuku a hlavně jeho zasrání, takže je potřeba jet někam, kde nevadí hluk.
Odpojit trubici od filtru vzduchu.
Do tlakovacího rozprašovače nalijete destilku, nastartujete auto, roztočíte cca na 3000 otáček.

Jakmile se motor zahřeje, rozprašovačem do sání perete destilku, vždycky tak dlouho, než začnou padat otáčky, jakmile přestanete, otáčky zase celkem rychle naskočí zpátky.

Pokračujete tak dlouho, dokud z výfuku jdou černé sračky = voda s karbonem a dalšími sračkami, u feldy 1.6 mi stačil cca litr, u vylítanější 1.3 tam padly skoro dva. Potom stačí sundat cihlu z plynu a nechat auto chvíli doběhnout na volnoběh.

Následně důkladně vypustit starý olej, určitě si všimnete, že je výrazně zasranější, než při normální výměně.

Doporučil bych ještě důkladně vysušit trubici sání, ale není to úplně potřeba, trocha vody motoru neuškodí.

Potom jen nalít nový olej, dát nový filtr a hurá jezdit, odměnou mi byl v obou případech tišší chod, s oběma vozy jsem toho ještě dost najel, než šly z domu a žádné následné problémy se neprojevily.


Je to samozřejmě něco, co má smysl dělat jen u starších a zasraných motorů. Rovnou i poznamenávám, že u jiných aut, než u feld jsem to nedělal a nemám ponětí, co by to dělalo s některými moderními motory. Doporučuju taky přečíst si v internetech něco o významu odstraňování karbonových usazenin v motoru, protože na to není úplně jednotný názor. A taky nevím, jak je to u fronter, ale u feld si ŘJ postupně upravuje poměr směsi podle toho, jak si motor časem sedá a mění se jeho vlastnosti a při například čištění celého motoru, nebo generálce je pak potřeba resetovat do továrního nastavení, jinak to tam pere moc bohatou, nebo naopak chudou směs (ale nejedná se o nijak významné rozdíly)
Frontera A 2.2i long 98
Uživatelský avatar
RLigiera
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: 25 lis 2015 17:09

dekarnonizace motoru

Příspěvek od RLigiera »

Není to něco, co bych vymyslel sám.

Každopádně oba motory měly posléze tišší chod a nic se jim nestalo. Neříkám nikomu, že to má dělat, jen že to mám vyzkoušené na feliciích.

Něco se dá dočíst i v téhle diskusi: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=1 ... 5&start=15

Je tam i testování s nějakými těmi negativními výsledky a zkušenostmi lidí, většinou pozitivními. Neříkám v žádném případě, že je to nějaký zázračný recept, nebo řešení pro každého a je to na každém. Když to někoho bude zajímat, dá se o tom v internetech hodně dočíst. Pokud si samozřejmě někdo myslí, že je to blbost, tak ho chápu a rozhodně mu to nenutím. Já to dělal na dvou autech, v obou případech řádně vylítané motory, neměl jsem poté žádný problém a výsledky byly pozitivní. Ale jak říkám, ještě jednou, je to na každém, jen jsem se o to chtěl podělit.
Frontera A 2.2i long 98
Uživatelský avatar
palo frontera
Extra diskutér
Příspěvky: 2351
Registrován: 16 črc 2011 21:15
Bydliště: Klenovec- Slovakia

Re: Průplachový olej, jeho výrobci a účinnost jeho použití

Příspěvek od palo frontera »

O tom "cisteni" vodov citam poprve 8) . Ono je kus na tom pravda ze vzniknuta para cisti dobre aj karbon. Skusenost mam len s traktorovymi motormi, a Liazom, ked napr. u 6 valca Z 16145 prdlo tesnenie pod hlavou a voda sa do valca dostavala. Po demontazi bol piest na 5 valci a cast hlavy na dotycnom valci vylestena ako keby ten piest nikdy nepalil. Takisto u majorackych motorov, ked okolo trisky prehrzavie vlozka vstreku a takisto sa voda dostava do spalovacieho priestoru. Tiez to bolo vylestene ako psie gule. Ine skusenosti s tym nemam a Frontera racej nech nasava len to co ma nasavat :lol:
Frontera A 2,5TDS rocnik 97 dlha, svetelna rampa, AVM volnobezky, pneu.- 255/70-16 mt. a pneu matador Izzarda 255/65-16 a ocelovy šusplech
Uživatelský avatar
Goauld_cz
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 670
Registrován: 09 lis 2012 11:17
Bydliště: Prostějov

Re: Průplachový olej, jeho výrobci a účinnost jeho použití

Příspěvek od Goauld_cz »

Vodní dekarbonizace není žádná novinka, je to velice stará věc, ale s propláchnutím olejovyho okruhu to nemá nic společnyho. Voda vyčistí jenom karbon ve spalovacím prostoru, nic víc to neumí.
EX Isuzu Rodeo LS 3.2 V6 ; GOLF IV 1.9TDI ; 2014 Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI
Uživatelský avatar
palo frontera
Extra diskutér
Příspěvky: 2351
Registrován: 16 črc 2011 21:15
Bydliště: Klenovec- Slovakia

Re: Průplachový olej, jeho výrobci a účinnost jeho použití

Příspěvek od palo frontera »

To je jasne. Ten clanok pojednava dekarbonizaciu spalovacieho priestoru a sacieho traktu. Osobne tiez uprednostnujem pravidelnu vymenu oleja a pravidelnu udrzbu.
Frontera A 2,5TDS rocnik 97 dlha, svetelna rampa, AVM volnobezky, pneu.- 255/70-16 mt. a pneu matador Izzarda 255/65-16 a ocelovy šusplech
Uživatelský avatar
RLigiera
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: 25 lis 2015 17:09

Re: Průplachový olej, jeho výrobci a účinnost jeho použití

Příspěvek od RLigiera »

Je potřeba říct, že kromě případného přehnání a přílišného tlaku vlivem rozpínavosti vodní páry ještě existuje nebezpečí spojené s uvolněným karbonem. Což je taky důvod, proč se takové pročišťování motoru někdy nedoporučuje ať už takhle, nebo různými "5 minute motor flush" a podobně. Existuje nenulové riziko, že ty uvolněné sračky něco ucpou, nebo se zachytí někde, kde to není moc žádoucí.
Frontera A 2.2i long 98
Uživatelský avatar
Nimrod
Site Admin
Příspěvky: 1354
Registrován: 23 dub 2005 22:26
Skype: davidek_74
Kontaktovat uživatele:

Re: dekarnonizace motoru vodou

Příspěvek od Nimrod »

Toto je poměrně známá metoda. Nečistí pouze spalovací prostor, ale i písty, kroužky atd... a následně se voda dostává do oleje do mazacího prostoru. Největší riziko s tím spojené tkví v tom, že pokud jsou příliš poškozené písty a kroužky a zalepené karbonem dojde k jeho uvolnění a následně ztrátě tlaku ve válcích a nebo zadření motoru. V rychlosti vše k tomuto.
Za tým OFFROAD-FRONTERA
Nimrod
Revize LPG: servis@offroad-frontera.com
Kraken01
Začínající diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: 07 bře 2014 20:25
Bydliště: Uhřínovice (Týniště nad Orlicí)
Kontaktovat uživatele:

Re: dekarbonizace motoru vodou

Příspěvek od Kraken01 »

Měl jsem s tímto způsobem zkušenost před mnoha lety, kdy jsem tenkrát jako půberťák různě "tunil" své první auto, Š110LS. S dílama to tenkrát bylo finančně mnohem horší, než dnes, takže mi kdosi poradil, že u starýho motoru, kde jsem měl podezření na zapečený pístní kroužky, lze tato metoda s jistým rizikem použít. Risknul jsem to a dostavil se úspěch. Motor měl znovu tlaky a šlapal, zmizela nadměrná spotřeba oleje. Ty zvuky byly sice hodně nezdravý, když jsem do sání přidával rozprášenou vodu, ale fungovalo to. Po vyčištění bez demontáže jsem nalítal asi 40tkm, než jsem auto vyměnil za něco jinýho a motor šel do posledka jako hodinky, než ho nový majitel omotal kolem stromu :mrgreen:
Podotýkám, že byl motor celkem nadstandartně namáhaný, protože jsem tam měl tyristorové zapalování postavené podle Amatérského Rádia, weber karburátor, přídavný chladič oleje a další vymoženosti dostupné v té době, takže moje škůdka tenkrát neměla problém po dálnici lítat 160km/k za cenu toho, že litinové parohy k výfuku jsem viděl žárem i rudě svítit po takové jízdě. :lol: :shock: :lol:
Přitom jsem se dostal za běžného provozu bez nějakého divočení na spotřebu i 6l/100km, což bylo u těchto aut celkem slušné. Pravda, tenkrát byl k mání ještě olovnatý benzín Super, což dnes těžko nahradí i nadstandartně aditivované "lepší" druhy benzínu.
Nevím, jaké věci by se děly v dieselovém motoru při jeho tlacích. Pokud byste měl někdo zkušenost s fronterou nebo campem, zajímalo by mně to.
Když si představím v ropákovi ty saze, mohlo by to být velmi účinné.
Otázka je, o kolik s tou vodní párou naroste tlak a jestli to motor vydrží. Jak tu je psáno výše, u novějších motorů bych to nezkoušel a bál bych se, že by mohl umřít, ale stará kovařina by to mohla takhle krátkodobě vydržet. :oops:
Campo 2,5D CREW CAB '92, dlouhá korba+orig HardTop SUNWIN,
Volvo V70 2,5TDI´99 V5 :lol:
Volvo XC70 2,4D5´03 4x4 automat V5 :?
traktor EICHER Diesel Panther r.v.1963 28hp vzduch
Multicar M25 třístranný sklápěč
MAN F2000 26.464´99+HR FASSI 220
Odpovědět

Zpět na „Motory všeobecně“