Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Vše co se týká interiéru vozidla
Uživatelský avatar
lolin
Začínající diskutér
Příspěvky: 159
Registrován: 15 srp 2007 20:43
Bydliště: Háj ve Slezsku
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od lolin »

Jinak i já jsem se dal do opravy náhonu tachometru, ukroutilo se mi lanko hned u koncovky na převodovce. Jelikož se mi nechtělo dávat nekřesťanské prachy za nový, opravil jsem to celkem jednoduše a zadarmo:
1) musel jsem cca o 3 cm zkrátit bovden
2) na konec lanka jsem přišrouboval kolík s drážkou uprostřed ze zásuvky z tažného -
Obrázek
dotáhnul šroubkem, zalepil proti samovolnému povolení a ubrousil hlavičku šroubku
3) drážku v kontaktu jsem lehce rozšířil, aby se do ní dal vsadit kousek plechu
4) ustrihnul jsem si obdelníček z plechu, který jsem vsadil do kolíku tak, aby na jednu stranu vyčuhoval = pasnul do výstupu na převodovce, kolíček scvaknul a zalepil
5) vše namontoval a zašrouboval a funguje.
Pro někoho je to možná amaterismus, pro mě při nejmenším úspora cca 2 tisíc. Ikdyby to mělo fungovat půl roku, tak myslím, že to má smysl. Mimo jiné jsem s tímto náhonem už odjel expedici na Ukrajině (cca 1500 km) a stále funguje bez problémů ;) Honza
Opel Frontera Sport, 2,0i, r.v. 1994, typ A
Juraj Lepies
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 21 dub 2011 07:22

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Juraj Lepies »

Ahoj kluci,
dik za radu na opravu nahonu. Pokusim se to lanko nahonu tachometru opravit metodou co popisujes. Koupil jsem lanko i ze skodovky - budu mit nahradu pro pripad poruchy.
Juraj Lepies
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 21 dub 2011 07:22

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Juraj Lepies »

Ahoj,
mam zase problem - bovden nahonu tachometru jsem opravil podle uvedeneho navodu, ale tachometr neukazuje. Kdyz ho vrtim rukou ze spodni strany od prevodovky, tak rucicka cukne (aspon tvrdi zetak), ale kdyz to napojim na pohon od prevodovky, tak se za jizdy ani nehne. Pri utrzeni bovdenu se asi poskodil i ten nahon v prevodovce. Jeste jsem to nedemontoval - zastihla me tma. Nez to rozeberu - poradte jco tomu muze byt. Ta trubicka s drazkou v tom nahone (pohone bovdenu) se sroubovackem da lehce protacet. Je to zavada, nebo to tak ma byt. Da se sehnat ten pohon bovdenu co je v prevodovce? Pasuje to i z jine - mladsi Frontery? :| :|
Diky za rychlou radu - blizi se zima (dnes uz kolem 0 st. C ) - jo preju pekny den vsem -
Ahoj Jura Lepies ( Opel Frontera 2,4 i, rok 1992 dlouha, C 24NE)
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Slaava »

Trubička s drážkou pokračuje do převodovky a na jejím konci by mělo bejt plastový (něco jako silon) ozubený kolo s šikmým ozubením, který je poháněný ozubeným kolem od výstupní hřídele. Protáčet by to nemělo jít, takže nejspíš máš opravdu očesaný tohle kolo a zeťák nekecá. Zkus to vytáhnout z převodovky (u 2,3TD to mám chycený objímkou, kterou drží jeden šroub), podle mě to budeš mít očesaný.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Juraj Lepies
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 21 dub 2011 07:22

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Juraj Lepies »

Ahoj Slaavo,
diky za radu - aspon uz vim, co me ceka. Jo chtel jsem vcera ten sroub odsroubovat a on mel strzenou hlavu a tak ho pomalu pislnickem brousim na 11- tku. Doufam ze pak pujde povolit.
Diky a preju pekny den.
Jura L.
Juraj Lepies
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 21 dub 2011 07:22

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Juraj Lepies »

Ahoj Slaavo,
tak se mi ten pohon nahonu tachometru podarilo vytahnout. To ozubene kolecko se mi ani nezda byt nejak moc ocesane. Kdyz jsem kouknul dovnitr otvoru v prevodovce, tak jsem videl na hrideli v prevodovce take silonove ozubeni. Zdalo se mi byt jako posunute vlevo - smerem k zadni casti auta - jen asi 2 zavity zasahovaly k otvoru, kam zasahuje ozubeni pohonu - teda to ozubeni, ktere jsem vindal. Nepamatujes nahodou (nepamatujete kluci), jak to tam na te hrideli v prevodovce je? Ono - to ozubeni na hrideli prevodovky - se da sroubovakem posunout , ale kdyz jsem tam zastrcil pohon nahonu, propojil bovdenem tachometr a projel auto, tak se rucicka tachometru nehla. Po demontazi bylo ozubene kolecko na hrideli prevodovky zase vlevo na puvodnim miste. Vrtackou jsem taky prekontroloval ulozeni bovdenu v tachometru - tachac fungoval. Tak to musi byt jen asi v tom pohone nahonu tach. Mam dostat jeden starsi pohon nahonu tachometru od kluka, co rozprodava fronterky. Tak uvidim v jakem stavu bude na nem to ozubeni. Kluci - rada o ulozeni ozubeni v prevodovce by pomohla pri montazi. Specham - zima za dvermi.
Moc dekuju a preju pekny den.
Jura L.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Slaava »

Tak to nevím - zkus napsat Milhausovi, Radole-mu nebo Vladovi, ti budou mít nějaký tyhle převodovky určitě ve stodole na paletě.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Janeš Petr »

já si to taky nepamatuju. buď tam nebylo vůbec žádné jištění a bylo to jen skříplé mezi nějakýma dvěma díly, nebo tam něco bylo... ? fakt nevím, jen vím, že jsem se nad tim chvilku tenkrát pozastavil, že se mi to moc nelíbilo
Juraj Lepies
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 21 dub 2011 07:22

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Juraj Lepies »

Ahoj kluci,
dik za radu. Presunul jsem to ozubene kolecko na hrideli prevodovky do stredu, trochu jsem jeste upravil to stare silonove kolecko na pohonu nahonu (ono tam neco drhne nemuzu poradne dotahnout matici)a jel jsem to vyzkouset. Ono to fungovalo, ale neni to nejak OK. Cekam tedy na ten pohon nahonu, co mi slibil kluk z vrakace. Potom to znova rozeberu a budu hledat chybu toho drhnuti lanka - nekde v tom osazeni v pohone nahonu. Ona ta koncovka lanka bovdenu je plocha a zrejme se tim dotazenim krizi a pak drhne.
Zatim dekuju a preju pekny den.
Jura L. (OF 2,4i r.v. 1992 dlouha)
Uživatelský avatar
stefi_ul
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 964
Registrován: 22 bře 2011 09:21
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od stefi_ul »

Zdar a silu. Tak i me prestal fungovat tachak...
Kdyz se tu pise o nahonu ze skodule, je jedno, z jaky?? Precijen tech skodovek od 120, pres facka, feliny, kokty je nejak hodne. 8)
Jeep G Ch 98, 5.2,156kW,e85 - BFG KM2
A 1992, 2.4i, - uz jen par organu
OII 2.0TDi, 103kW.
Canon 40d, Canon 14-40l/f4, Canon 70-200l/f2,8, Sherpa 450R,
Benq DV M23
608201193,60347163
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od vlado007 »

Felicia a favorit mali prevodovku pred soferom takze je to jasne, octavia lanko nema takze ostava ti uz iba to jedno. :)
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Uživatelský avatar
Alauadilia
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 62
Registrován: 08 zář 2013 09:01
Skype: Thetruedubstepper
Bydliště: Strakonice .. Jížní čechy

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Alauadilia »

Pokud budete vědět *origo* náhradu z něčeho jinýho tak dejte vědět :D trochu se mi to ukrůtilo :lol:
Opel Frontera 2.3 TD 1992
Yamaha DT 125 R 22kW
Jawa 350 / 634 1974
Uživatelský avatar
jaspy318
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 71
Registrován: 24 črc 2011 22:28
Skype: bukaj318
Bydliště: Chomutov

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od jaspy318 »

Zdravím,
sehnal jsem komplet nový lanko i s bowdenem. Chci to vyměnit... Je na tom nějaká záludnost? Přijde mi to jako banální výměna kus za kus... Jen se to provleče pod autem a na obou koncích nasadí. Nechci aby mi to zas někde ruplo...
Starý už mám venku a vím jak to tam všude vypadá, takže už jen konkrétní věci prosím :)
Díky za rady :)
A 2.4i 1992 stříbrná metla, ochranej rám, nášlapy, přídavný dálkáče v rámu i na střeše, mlhovky...
Uživatelský avatar
Alauadilia
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 62
Registrován: 08 zář 2013 09:01
Skype: Thetruedubstepper
Bydliště: Strakonice .. Jížní čechy

Re: Náhon tachometru - jak ho opravit nebo nahradit

Příspěvek od Alauadilia »

Nevím .. nechci abych to řekl špatně .. ale já celý lanko promazal .. natahal zas tamtudy kudy kdysi vedlo .. a problem nemám ..
Hlavní je aby někde nedělalo moc velký ohyb aby ti to tam moc netřelo
Opel Frontera 2.3 TD 1992
Yamaha DT 125 R 22kW
Jawa 350 / 634 1974
Odpovědět

Zpět na „INTERIÉR“