V tomto článku se Vám pokusíme odpovědět na to jak fungují uzávěrky diferenciálů neboli jak se jim jinak říká špéry.Pokusíme se vysvětlit jakou plní na voze funkci, zda je možné je montovat dodatečně a jak si stojí ve srovnání s různými elektronickými systémy. Takže teď si dáme lehký úvod co to vůbec je difernciál.Každá poháněná náprava je vybavena diferenciálem, jehož úkolem je vyrovnávat rozdíl v otáčení levého a pravého kola například při průjezdu zatáčkou nebo při přímé jízdě při různém opotřebení či nahuštění kol. Co je tedy vlastně úkolem uzávěrky diferenciálu?
Uzávěrka diferenciálu vlastně vyřadí diferenciál z činnosti a na obě kola se přenáší stejný točivý moment a nedojde k tomu, že se například na mokrém povrchu kolo s menší adhezí začne protáčet a kolo, které potřebujeme, aby zabralo, stojí na místě a neotáčí se. Problém je v tom, že ne všechny terénní vozy jsou uzávěrkami diferenciálů vybaveny, ale na většinu z nich se dá uzávěrka diferenciálu na přední i zadní nápravu dodělat dodatečně. Provádí se to výměnou celého koše diferenciálu a montáží ovládání. Ovládat uzávěrku diferenciálu lze dvěma základními způsoby. Vzduchově, tedy pomocí přetlaku vzduchu z namontovaného kompresoru, a podtlakově, kdy se bere podtlak ze sání. U některých typů vozidel je možné použít elektrické ovládání. Jedná se především o modernější typy vozidel.
Dovybavit vůz uzávěrkou mezinápravového diferenciálu je velmi obtížné a víceméně záleží na výrobci auta, zda ji montuje sériově či nikoli. Navíc pokud vozidlo nemá mezinápravový diferenciál tak je to vcelku bezpředmětné. To zda vozidlo má nebo nemá mezinápravový diferenciál poznáte podle toho, že na suchém podkladu vozidlo při zatáčení jakoby uskakuje. Typickým příkladem vozidla bez mezinápravového diferenciálu je OPEL Frontera. Dodatečná montáž uzávěrek nápravových diferenciálů je ale celkem běžná záležitost. Přednost by pak měla mít zadní náprava. pokud se jedná o ovládanou uzávěrku. Pokud se jedna o automatickou tak přednost dáváme přední nápravě, která je odpojitelná. Pokud se jedná o ovládanou uzávěrku tak by jsme rozhodně měli začínat zadní nápravou a až pak přední. Musíme si uvědomit, že při rozjezdu i při jízdě je zatěžována především zadní náprava. Když uzavřeme diferenciál u přední nápravy, stává se vozidlo velmi špatně ovladatelné. Nejnovější terénní vozy bývají vybavovány různými elektronickými systémy, které například přibrzďováním kol jako by uzávěrku diferenciálu nahrazují. Jak takové systémy obstojí ve srovnání s klasickou mechanickou uzávěrkou?
Pro běžného uživatele je tento systém dostačující. Pro toho, kdo jezdí v náročném terénu, je lepší klasická uzávěrka diferenciálu, kdy si řidič může sám rozhodnout, u které bude diferenciál uzavřený a kdy otevřený. Automatické systémy čekají na protočení kola a až pak dojde k uzavření a následně otevření, a tento cyklus se může neustále opakovat, přičemž u klasické uzávěrky je to čistě na vůli řidiče.
NIMROD A KONDOR