Servisní manuál na Opel/Vauxhall Frontera A/B

Zde diskutujme o čemkoliv, co se nedá zařadit do jiné výše nebo níže uvedené sekce.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Servisní manuál na Opel/Vauxhall Frontera A/B

Příspěvek od Slaava »

Jelikož naše vozy (myšleno hlavně áčkový Frontery) svým věkem a užitím vyžadují čas od času nějaký ten servisní zásah, od drobností jako jsou výměny klíňáků až po závažnější restaurační práce jako je výměna motoru, bylo by vhodné zde zmínit případné servisní manuály na tyto naše miláčky. Prosím tedy všechny, kdo mají nějaké informace o takovýchto publikacích, aby je daly v této sekci k veřejnému prospěchu.

Osobně používám manuál "Vauxhall/Opel Frontera (Petrol/Diesel) (ročníky 1991-1998, kat. č. 1859604544)", který jsem zakoupil za 850,- Kč na http://www.techbooks.cz , kde jsem k němu zdarma obdržel malý brožovaný slovníček s technickými výrazy (manuál je totiž v angličtině). Obsahuje 452 stran, 678 černobílých obrázků a fotografií a 85 tabulek včetně elektrických schemat (byla fuška to spočítat). Je vcelku věcně psaný, i když některé triviální opravy jsou popisovány někdy až moc detailně (pravděpodobně v souladu s piktogramem "trývka") a naopak závažnější věci jsou někdy popsány jen letmo (tyto jsou ale označkovány jako těžké a tudíž pro zdatné servisáky, kteří už ví jak na to a nepotrpí si na zbytečné kecy). Publikaci ocení hlavně majitelé 2,5TD, ze které pochází většina použitých fotografií. Užitá angličtina je jednoduchá, používá ustálených vyjádření a tak pokud člověk zapojí připojený slovníček a základní znalosti AJ, může vcelku bez problému plynně číst. Kniha přehledně popisuje jednotlivé funkční skupiny, jejich (de)montáž a případné výměny (v souladu s Opelem ale popírá možnost oprav některých zařízení jako jsou zátěžový ventil, převodovky a čerpadla), detailně ale popisuje (de)montáž pohonných agragátů. Popsány jsou samozřejmě také pravidelné servisní výměny a základní kontroly (náplně, řemeny a řetězy apod.). Kniha popisuje všechny verze Frontery typu A. Osobně ji považuji za povinnou výbavu vozu. Na Techbooks jsem zahlédl ještě ser. manuál v němčině, tento jazyk jest mi ovšem záhadou. Připojuji foto manuálu od Haynes Pub. To není hospoda, to je zkratka.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
*pt*
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2006 16:14

Frontera B

Příspěvek od *pt* »

A teda navod /manual/ v slovencine-cestine na B-cko nema nikto?
mfg

*pt*

Lexus NX200t
Martin

Re: Servisní manuál na Opel/Vauxhall Frontera A/B

Příspěvek od Martin »

Slaava píše:Jelikož naše vozy (myšleno hlavně áčkový Frontery) svým věkem a užitím vyžadují čas od času nějaký ten servisní zásah, od drobností jako jsou výměny klíňáků až po závažnější restaurační práce jako je výměna motoru, bylo by vhodné zde zmínit případné servisní manuály na tyto naše miláčky. Prosím tedy všechny, kdo mají nějaké informace o takovýchto publikacích, aby je daly v této sekci k veřejnému prospěchu.

Dikes za info .. skusim to omrknut a nieco pozriet .
Akonahle budem mudrejsi , tak sa ozvem ....
Žigi

Což to převést do elektronické podoby...

Příspěvek od Žigi »

...když mi to někdo půjčí, tak se obětuji a oskenuji to.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Což to převést do elektronické podoby...

Příspěvek od Slaava »

Žigi píše:...když mi to někdo půjčí, tak se obětuji a oskenuji to.
Pokud tě nesbalí za porušování copyrightu, tak budeš veleben...
frontik

Příspěvek od frontik »

no scenovat by to bylo moc nadlouho lepsi je to prefotit fotakem na stativu. jen cvakat a otacet listy....
uz jsem to nekolikrat takhle delal a jde to celkem rychle...

kdyby mi to taky nekdo pucil tak to klidne prevedu do digi podoby.
frontik

Příspěvek od frontik »

no scenovat by to bylo moc nadlouho lepsi je to prefotit fotakem na stativu. jen cvakat a otacet listy....
uz jsem to nekolikrat takhle delal a jde to celkem rychle...

kdyby mi to taky nekdo pucil tak to klidne prevedu do digi podoby.
Návštěvník

Německý manuál

Příspěvek od Návštěvník »

Zdravím všechny,

dnes asi v půl šesté jsem se stal majitelem druhé z těch dvou knížek, co o fronterách jsou, německého servisního manuálu "Reparaturanleitung Opel Frontera", vydalo to švýcarské Bucheli Verlag. Publikace je zaměřena na Áčkové Frontery s benzíňáky 2.0, 2.4 a 2.2 (v obou verzích) a má 240 stran. Já ji koupil přes inzerát, ale jinak ji mají na techbooks.cz za necelých 1000CZK.

Kniha popisuje všechny soustavy vozu, jak je rozebrat a složit. Text je doplněn vcelku srozumitelnými obrázky. Celkově vše působí pochopitelně. Součástí jsou i standardní přehledy náplní, momentů, elektrické schéma apod. Moje hodnocení je takové, že co tam je, to je zpracované v zásadě dobře.

Nicméně mi tam na první pohled dost věcí chybí:
Nerozebírají převodovku s poznámkou, že vydrží dlouho. Chybí postupy zjišťování závad. Vyměním si podle toho skoro cokoliv, ale nepíšou, jak zjistím, že to potřebuji vyměnit. Doufal jsem, že se díky tomu manuálu vyhnu peripetiím typu "nejede to, tak zkusíme váhu vzduchu a kdyby nic, tak něco jiného".

Nevím, jaká je ta druhá publikace, ale tuhle bych ohodnotil tak 2-3. Zlaté české manuály na Zastavu a na Ladu, s obdivem vzpomínám...

Žigi
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Dignostika

Příspěvek od Slaava »

Diagnostika v tý druhý taky není nic moc, je tam tomu věnováno cca sedm stránek systémem "závada + pár tipů na její možný původ", moc do detailů to ale nezabíhá.

Převodovka je všeobecně tabu - pro mě je tabu i němčina, takže tahle publikace by u mě s výrazy jako "die Hauptübernachstelldruck schwer zu gegenüberhalten machen haben hat" neobstála. :? Heil Adam Opel!!!
HONZA.S
Příspěvky: 8
Registrován: 30 črc 2006 12:19
Bydliště: Benešovsko

Dokumentace

Příspěvek od HONZA.S »

Tu co uvádíte na prvním místě mám celou na CD. Hrabu se v autech ofroud a když něco mám spravit tak si bud koupím nebo seženu dokumentaci, třeba i od ofic. zast. a pod Seznam dok 4 x 4 můžu zaslat na SZ. Zdraví Honza
Když auto tak jedině 4 x 4
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

To se hodí

Příspěvek od Slaava »

To se hodí - díky za nabídku.
Uživatelský avatar
Žigi
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 33
Registrován: 25 črc 2006 08:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

CéDéčka AutoData

Příspěvek od Žigi »

Zdravím všechny, narazil jsem na docela zajímavý informační zdroj: Jmenuje se AutoData 2005 a je snad o všech autech, co tak nějak rozumně běžně existují. Určené to je primárně pro autodílny, jsou tam například tabulky časů na různé servisní úkony, intervaly různé údržby a výměn. Zkoumal jsem to v angličtině, ale umí to i pár jiných jazyků. Nosné médium jsou 2 CD, instaluje se to do PC. Všechno, k čemu se tam člověk dohrabe, lze vytisknout. Z hlediska Fronter to tedy obsahuje nejspíš všechny modifikace, já zkoumal svoji A 2.4i.

Krátké srovnání s mnou výše recenzovaným německým manuálem: Shodná je přítomnost tabulkových specifikací - rozměry, nosnosti, všechno o motoru, navíc jsem v AutoDatech nalezl údaje ke geometrii.
Zatímco se manuál zabývá tím, jak všechno rozložit a složit (všechny konstrukční skupiny kolem motoru, podvozku, řízení...), AutoData jsou zacílena víceméně na motor, a to z diagnostického pohledu. Jsou tam docela pěkné, vesměs srozumitelné postupy na prověření funkce všech čidel (váha vzduchu, snímač kliky apod.). Většinou se za nějakých podmínek měří jenom napětí a odpor, občas by to chtělo osciloskop. Co jsem zase jakožto laik moc nestihnul, je načítání chybových kódů z řídící jednotky.
Součástí AutoDat je přehled nejčastějších problémů s motorem (nechytá, chcípá) a postup řešení. Přes deset bodů řešících mé mizerné startování mě ovšem moc nenadchlo...

Celkově shrnuto se manuál a AutoData v oblasti pohonných jednotek docela pěkně doplňují. Manuál méně zkušeným poradí, kde co najít a jak se v tom hrabat, AutoData kdy a proč. Mějte se fajn.
Rosta

Re: Dokumentace

Příspěvek od Rosta »

HONZA.S píše:Tu co uvádíte na prvním místě mám celou na CD. Hrabu se v autech ofroud a když něco mám spravit tak si bud koupím nebo seženu dokumentaci, třeba i od ofic. zast. a pod Seznam dok 4 x 4 můžu zaslat na SZ. Zdraví Honza

...a mas neco specificky pro fronteru? To by me totiz opravdu hodne zajimalo...prosim prosim :)
HONZA.S
Příspěvky: 8
Registrován: 30 črc 2006 12:19
Bydliště: Benešovsko

Příspěvek od HONZA.S »

Dnes se mi dostalo do ruky co používá opel, EPC TiIS 2000, je to pět CD a musí se to instalovat. Pak se zadá vin a už to jede. Něco málo se mi podařilo spustit. Dal jsem si to na DVD, je toho přes 3GB.
Když auto tak jedině 4 x 4
Brytt cz
Začínající diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: 30 led 2006 11:53
Bydliště: Praha, Frontera-B 2.2 16V

Příspěvek od Brytt cz »

HONZA.S píše:Dnes se mi dostalo do ruky co používá opel, EPC TiIS 2000, je to pět CD a musí se to instalovat. Pak se zadá vin a už to jede. Něco málo se mi podařilo spustit. Dal jsem si to na DVD, je toho přes 3GB.
Myslím, že už jsme tu o TIS 2000 někde mluvili. Mám pouze 2CD a musím říct, že co se týče frontery toho tam moc není. Třeba toho tam máš víc.
Odpovědět

Zpět na „Diskuze o čemkoliv“