Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Vše o dieslových motorech (2.2, 2.3, 2.5, 2.8)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Slaava »

Janeš Petr píše:
václav píše:.... asi už bude Áčko hotové a připraveno k prodeji
je to možné, koukal jsem tuhle na té fotce, co sem dával, že ty břízky, co mu prorůstaly krz disky kol, už jsou pokácené a mech a pampelišky za stěračema vytrhané
Jenom ten jezevec z motoru nechce pryč :|
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Tommy_SCA
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 79
Registrován: 10 srp 2009 12:36
Bydliště: Děčín

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Tommy_SCA »

Řešil jsem pískání v motoru. Domníval jsem se že to bude drážkový řemen, když jsem ho nachvíli postříkal WDčkem, tak to přestalo. Z toho důvodu jsem koupil nový kvalitní řemen. Po jeho nasazení to píská dál. Musí se nový nějak jakoby zajet ?
Nevíte co by to mohlo popřípadě být?Napadli mě kladky,jdou třeba jen promazat když po nastříkání WD zvuk ustal nebo se musejí vyměnit?
Frontera B 2,2 DTI SPORT RS
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Janeš Petr »

jestli máš na mysli stejné pískání, jako já, asi se budeš muset plácnout přes kapsu o něco víc. přestřihni ten starej řemen a přilož ho do řemenice. pokud ti sedí jeho vrcholky na dně drážek řemenice a né za šikmé boky jednotlivejch drážek, musíš s řemenem vyměnit i řemenice ( alespoň ty malé na agregátech, na klice to většinou vydrží o něco déle - má menší otáčky a větší průměr ), jinak to bude prokluzovat pořád. řemeničky jsou, bohužel, také jen spotřební materiál takže jejich životnost se pohybuje někde kolem 250 -300 tisíc km ( s klouzajícím řemenem i méně )
Uživatelský avatar
majo
Moderátor
Příspěvky: 609
Registrován: 23 led 2009 10:25
Bydliště: Gelnica

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od majo »

Ahoj! Na DTI-čku zvykne cvrlikať napínacia kladka remeňa. V uvoľnenom stave(bez remeňa) sa javí OK,ale pri napnutí remeňa niekedy píska! Ak niesu vybité ložiská v tom plastovom koliesku(ktoré sa dajú vymeniť),tak ich stačí len namazať.Stiahni dole tú plastovú krytku na boku kolieska skrutkovačom a pod ňou je skrutka,ktorou je koliesko prichytené cez ložiská! Pri premazaní vylúpni nožíkom tesniace púzdro z ložiska,ložisko vyčisti napr.WD-čkom a natlač prstom vazelínu.Zatlač puzdierko a zmontuj! Tiež ti môže pískať aj alternátor a to už je horšie. Každopádne by som skontroloval aj tie remenice,ako ti písal Peter! :wink:
Opel frontera 2,2DTI r.v.99 /5-dv
Nissan patrol 2,8 D r.v.89 /3-dv -španiel
Uživatelský avatar
Tommy_SCA
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 79
Registrován: 10 srp 2009 12:36
Bydliště: Děčín

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Tommy_SCA »

Janeš Petr píše:jestli máš na mysli stejné pískání, jako já, asi se budeš muset plácnout přes kapsu o něco víc. přestřihni ten starej řemen a přilož ho do řemenice. pokud ti sedí jeho vrcholky na dně drážek řemenice a né za šikmé boky jednotlivejch drážek, musíš s řemenem vyměnit i řemenice ( alespoň ty malé na agregátech, na klice to většinou vydrží o něco déle - má menší otáčky a větší průměr ), jinak to bude prokluzovat pořád. řemeničky jsou, bohužel, také jen spotřební materiál takže jejich životnost se pohybuje někde kolem 250 -300 tisíc km ( s klouzajícím řemenem i méně )
Moc jsem nepochopil co tedy je dobře s těma s drážkama. Přijde mi že dobře je když ty vrcholky řemenu sedí na dně drážek řemenice, ale z tvé odpovědi mi to přijde že to píšeš naopak.
Taky ještě asi pro mě bude problém najít starej řemen, protože jsem to dělal na dílně v práci :(
Přikládám foto, bohužel na ní není zobrazena napínací kladka, ale ostatní řemenice ano. Myslíš tedy všechny řemenice mimo napínací kladky a hl. řemenice na klice?
motour.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Frontera B 2,2 DTI SPORT RS
Uživatelský avatar
majo
Moderátor
Příspěvky: 609
Registrován: 23 led 2009 10:25
Bydliště: Gelnica

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od majo »

Ahoj! Peter ti to napísal správne! Remeň musí dosadať na šikmých plochách a to z dôvodu,že pri napnutí remeňa sa remeň akoby zacvikne do drážok v tvare klinu a tým pádom vytvorí vysoké trenie voči remenici a tá je týmto trením ďalej unášaná v smere pohybu remeňa. Ak remeň už dosadne vrcholkami na spodok drážky,tak vtedy už nefunguje "klinový efekt" ,remeň sa nezacvikne a trenie je len na malých ploškách vrcholov remeňa,ktoré je slabé. Vtedy nastáva preklz remeňa na remenici a piskot. Skontroluj si remenice aj vizuálne.Pozri na remenicu ,či je vyleštená len po okrajoch ,alebo aj na spodku v drážkach. Najskôr môže odísť remenica na alternátore a servu! Skontroluj si ale všetky,aj na klíme,nech máš istotu,že sú OK! :wink:
Opel frontera 2,2DTI r.v.99 /5-dv
Nissan patrol 2,8 D r.v.89 /3-dv -španiel
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Janeš Petr »

Tommy_SCA píše:Přijde mi že dobře je když ty vrcholky řemenu sedí na dně drážek řemenice...
pokud je tomu tak, výměně řemenic se asi nevyhneš, leda bys zkusil řemen nasmolit, jako se to dělávalo u starejch koženejch řemenů :lol:
Uživatelský avatar
buricj
Příspěvky: 5
Registrován: 22 lis 2008 12:16

Výměna rozvodových řetězů 2,2 DTI - pár fotek

Příspěvek od buricj »

Pro zajímavost pár fotek výměny rozvoďáků 2,2 DTI - výměna při 280 tisících - bylo to hlučný... - docela mě zarazilo, že čep, kterej drží obě kluzné lišty řetězů byl volnej a soudě dle otlačené dosedací plochy pěkně dlouho - řekl bych že to bude u těchto motorů seriovej problém - zdroj rachocení a chrastění - klasickej metrickej závit M8, chybí jakékoliv zajištění, při dávání dohromady jsem to zalepil lepidlem na závity a snad to vydrží... - Už dva měsíce od opravy jezdím a rachocení se výrazně snížilo - řekl bych že jednak novym rozvoďákem ale hlavně tim čepem u kluzáků.... - už nemusim dávat rádio tolik nahlas 8)

Jarda.
Obraz094.jpg
Obraz096.jpg
Obraz186.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Vokoun
Ultra diskutér
Příspěvky: 3017
Registrován: 30 dub 2009 19:38
Bydliště: Brno

Re: Výměna rozvodových řetězů 2,2 DTI - pár fotek

Příspěvek od Vokoun »

A kurwa :shock: :!: A jinak to nejde, než motor ven :?:
Frontera B 2.2DTi 16V Sport RS,r.v.10/98, trošinku upravená
Žiju OFF !
http://www.fronteramorava.estranky.cz/
Uživatelský avatar
buricj
Příspěvky: 5
Registrován: 22 lis 2008 12:16

Re: Výměna rozvodových řetězů 2,2 DTI - pár fotek

Příspěvek od buricj »

Asi by to šlo bez demontáže motoru - já jsem měnil ještě spojkový ložisko, a jsem radši, když je to přístupný.. - musí se sundat vana a to utěsnění je pak problematický - furt tam něco překáží a tak...
Uživatelský avatar
majo
Moderátor
Příspěvky: 609
Registrován: 23 led 2009 10:25
Bydliště: Gelnica

Re: Výměna rozvodových řetězů 2,2 DTI - pár fotek

Příspěvek od majo »

Vokoun píše:A kurwa :shock: :!: A jinak to nejde, než motor ven :?:
Samozrejme,že sa motor pri výmene rozvodov vyberať nemusí ! Buricj mal na to (ako sám písal),aj iný dôvod. :wink:
Opel frontera 2,2DTI r.v.99 /5-dv
Nissan patrol 2,8 D r.v.89 /3-dv -španiel
Uživatelský avatar
majo
Moderátor
Příspěvky: 609
Registrován: 23 led 2009 10:25
Bydliště: Gelnica

Re: Výměna rozvodových řetězů 2,2 DTI - pár fotek

Příspěvek od majo »

......je dobré si skontrolovať, či sa vačka voči kľuke nepohybuje kvôli voľnej reťazi a teda fungovanie hydraulických napinákov,či nieje niektorý zatuhnutý v jednej polohe( povoliť,vybrať,vyčistiť,namazať a rozchodiť),skontrolovať a nastaviť PRESNÉ časovanie vačky.Je dobré skontrolovať aj nastavenie časovania vstreku na ozubenom koliesku čerpadla,ale dvojradová reťaz sa až tak nenaťahuje ako jednoradová! Reťaze sa jazdením naťahujú a tým sa mení časovanie rozvodov ( sací neskôr otvára,výfukový neskôr zatvára),niekedy aj o pol zuba. Na DTI je výhoda práve to,že sa rozvody dajú nastaviť na desatiny mm,na rozdiel od niektorých iných áut,kde keď sa reťaz vyťahá,tak sa nedá časovanie už nastaviť presne,pretože koliesko vačky je v presnej pozícii na vačke zaistené (napr.klinkom) a vačka sa nedá voči koliesku pootočiť,jedine prehodiť o zub na koliesku,čo je väčšinou už veľa! Stačí dať dole veko ventilov,nastaviť HÚ na prvý valec (zárez na hlavnej remenici, voči výstupku na bloku oproti sebe),demontovať 5 veko vačkového ložiska(pri podtlakovej pumpe) a skontrolovať,či výrez v zadu na čele vačky (ktorým je pumpa poháňaná),je vodorovne s povrchom hlavy. Ak je len trochu posunutá ( v smere hodinových ručičiek) dozadu,tak treba povoliť koliesko na vačke a vačkou za šesťhran pootočiť v smere hod.ručičiek,tak,aby bola PRESNE vodorovne s povrchom hlavy. Koliesko dotiahnúť príslušným momentom! POZOR na veko ložiska vačky je potrebné naniesť tenkú vrstvu tesniaceho tmelu na dosadacú plochu veka a hlavu a to na presné určené miesto (trojuholníček oddelený zárezom pre odtok oleja z 5 ložiska vačky). Všetko robiť pri našpanovanej reťazi! Mám s tým skúseností aj zo súťažných motoriek,kde keď sa z dôvodu natiahnutia reťaze posunie časovanie o 1/2 zuba(niekedy o zub), tak motorka už ťažšie štartuje! Dôvod: menej nasatej zmesi,do obsahu válca! U DTI-menej nasáteho vzduchu do válca na množstvo vstreknutého paliva! A teraz som zvedavý,kto si to naozaj aj skontroluje a nastaví! :lol: Ja mám rád,keď sú takéto veci prese! :mrgreen: :grin:
Opel frontera 2,2DTI r.v.99 /5-dv
Nissan patrol 2,8 D r.v.89 /3-dv -španiel
syro
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 18 lis 2007 13:23

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od syro »

No majo, este ze Gelnica nieje tak daleko od kosic. Mam natocenych cez 350... a rozvody povodne 8)
2.2 DTI ESTATE r.v.2000
Uživatelský avatar
Doktor
Začínající diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: 20 srp 2007 10:42
Bydliště: Highlands/ B 2,2 dti 85kW
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Doktor »

Už ste někdy viděli hovado schopné tohoto?? :shock: Kůli 4 stovkám.............
Jinak zrůda už zase vrčí a topí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Rozvody motoru 2,2DTi, jejich typ a výměna

Příspěvek od Slaava »

To je origo lišta sjetá na nějaký nejty nebo to někdo něco vyráběl?
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Odpovědět

Zpět na „Dieselové motory“