vypouštění chladící kapaliny

Vše o motorech C20NE a X20SE
FASlavek
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2010 11:21
Bydliště: Brno

vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od FASlavek »

Zdravim vsechny,
Procetl jsem skoro cele forum, a spoustu veci jsem se dovedel, ale asi jsem nenasel (a nebo to tu neni) Jak se vypousti voda z chladiciho systemu u Ackove Frontery motor 2.0 Benzin.
Mohl by me nekdo poradit ?
Napadlo me, ze bych odpojil prepadove hadice, dal je do kanystru a nastartoval motor.
Potom bych dolival novou chladici kapalinu a az by se me objevila v kanystru, tak je vymena hotova .... (to vse pri zahratem motoru)
Je to mozne ?
Diky.
Frontera A (94) 2.0 benzin
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Chladici kapalina

Příspěvek od Janeš Petr »

vítej na fóru. veřejná pochvala - po dlouhé době nováček, kterej má už s prvním příspěvkem vyplněné auto v podpisu a bydliště :grin:
voda se nejsnáz opravdu vypustí sundáním některé spodní hadice na chladiči, nebo na motoru. na chladiči jsou sice výpustné šroby ( někdy ) , jsou ale plastové a riziko, že to závit nebo vanička chladiče nevydrží je tak velké, že je zbytečné to riskovat. to co jsi psal s tím nastartovaným motorem je vyložená kravina ale pokud toužíš po vyhořelém těsnění pod hlavou nebo po zničenejch pístních kroužcích, můžeš to klidně vyzkoušet, vody vypustíš tak litr, dva a tím stejně skončíš, protože víc toho pumpa ven nevyžene, zato hlava bude na suchu . pokud bys to chtěl současně s vypouštěním dolejvat novým fridexem, počítej s tím, že ho tam budeš muset prolejt tak 100 litrů, abys měl zaručeno, že už tam z toho starého nic nezbylo :wink:
jak máš fronteru dlouho ? já se ptám spíš proto, jestli je výměna fridexu jen součást tvé plánované dlouhodobé údržby, nebo jestli se snažíš novému mazlíkovi v rodině dát to nejlepší. pokud se jedná o tvuj nový vůz, vyměn si spíš všechny oleje a filtry a s fridexem počkej až na konec, až už nebudeš vědět, co s penězma. třeba ti mezi tím praskne hadice k topení nebo radiátor, začne téct vodní pumpa, chladič nebo foukne těsnění pod hlavou a výměnu fridexu uděláš až po odstranění závady. já mám fronteru 5 let a mám takovouhle neplánovanou výměnu udělanou už dvakrát. tahle auta jsou už docela letitá, hadice jsou docela drahé, takže se většinou vymění jen ty, co jsou špatné už od pohledu a pak se čeká, která z těch zbylejch prdne jako první :wink:
jestli je to plánovaná údržba, pak se přiznám, že bych o tvoje auto, až ho budeš prodávat, měl zájem. většina fronter takovouhle péči nikdy neviděla a dodnes jezdí s původní brzdovou kapalinou a celoživotní náplní oleje v diferácích a převodovkách :grin:
FASlavek
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2010 11:21
Bydliště: Brno

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od FASlavek »

Diky za odpoved,
Fronteru mam mesic ....
Jak pises, tak oleje v motoru (i filtr) v prevodovce i v obou diferencialech mam vymeneny ... taky probehla vymena brzdove kapaliny i ve spojce .... Tam byl pekny humus, ani to neslo odvzdusnovakem ven .. tak se muselo vse vycistit ....
Fronteru mam z italie a vzhledem k tomu, ze nikdo nezna tu chladici kapalinu, co v tom je (tak nevim co dolit) Tak ji chci vymenit za nemrzku od Castrolu pouzivam ji vsude a jsem s ni spokojeny ....
Ale prave nevim jak tu puvodni dostat ze systemu .... ta puvodni ma bod zmrznuti na -20ti a to bude co nevidet ...
Kamarad mechanik prave rikal, ze by mozna slo to s tim kontinualnim dolivanim ...(proto se ptam tady) Vzhledem k tomu, ze ta puvodni kapalina je cira a ta od castrolu je modra, tak v momente, kdy by do te nadoby na vypousteni natekla modra, tak je vse vymeneny ...
I kdyby byl na chladici vypoustak, tak stejne vypustim jen chladic .... Ne cely system, protoze do chladice jdou obe hadice shora. Takze bych musel vypoustet jeste nekde jinde ....
A jak pises, ze mam rozebrat spoj na hadici, tak to zase nevypustim chladic.
Tak proto se snazim zjistit, jak je to nejlepe udelat ....
Diky
Frontera A (94) 2.0 benzin
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od farmář »

hadici z chladiče, samo že dole, otevřít chladič a nebude tam nic. Postupný dolejvání je opravdu novinka.
Nezapomeň že v převodovce má bejt motorák.Pro slepý je to tam i napsaný plastickým. 8) Vítej a ať ti jezdí.
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
FASlavek
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2010 11:21
Bydliště: Brno

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od FASlavek »

Diky za uvitani.
Do prevodovky jsem skutecne nalil motorovy olej tak jak ma byt ... :wink:
Jinak na chladici mam obe hadice nahore .... :(
Frontera A (94) 2.0 benzin
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od farmář »

bože co model to unikát :) tak si ho cvičně vyndáš?:)
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od Janeš Petr »

no, naše 2,3td a 2,4i maj taky obě hadice na chladiči nahoře ale asi bych to vypouštění tak nehrotil, nebo bych tam dal jednu náplň čisté vody, ať se to ještě naředí , znovu vypustit a nalejt novým fridexem. ono lze taky celkem snadno ten chladič vyndat a vylejt ale to mi připadá už hodně přehnané ( vyndáš dvě plechové zajištění sahary, povolíš dva držáky z boku a chladič vytáhneš nahoru. dole je jen nastrčenej v gumách )
s tou hustotou nemrzsky to moc nepřeháněj. mínus dvacet je už skoro dostačující. když to uděláš ještě koncetrovanější, nebude se ti to v létě chladit
FASlavek
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2010 11:21
Bydliště: Brno

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od FASlavek »

ok ... Co se tyka toho letniho provozu, tak to radeji potom naredim, nez by se me to melo v zime rozervat ....
mrknu na to, jak velkej problem bude vyndat chladic ....
Hned vedle je totiz klima a z druhy strany vrtule co je na pevno na motoru ...
ale mohl by ten prostor stacit ....
Chci toho vylit co nejvic, abych tam dal to co znam ....
Kouknu na to ...
Diky
Frontera A (94) 2.0 benzin
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od Janeš Petr »

z roztržením 20stupňovým mrazem nemusíš mít strach už od koncentrace na 5 stupňů. taková náplň už netrhá, jen to zhoustne na konzistenci ledové tříště, takže žádné škody nevzniknou ale jet se s tím po pravdě moc nedá. já mám u všech strojů ředěno něco mezi mínus 18 až 22 stupňů a to už zůstává tekutým i při minus 26 ( větší mráz u nás zatím asi nebyl :lol: ) nejlepší zkouška fridexu je ve sklenici za oknem nebo v mrazáku. dáš tam vzorek toho, cos nalil do auta a hned vidíš, na čem jsi. nezapomeň, že pod kapotou je vždycky o něco menší mráz než mimo auto, takže když ti to za oknem ve sklenici zrosolovatí, máš ještě chvíli času na to, něco s tím v autě ještě udělat. já mám ale starého vyčvachtaného diesela, takže co si dělá fridex v chladiči při mínus desti už mne moc netrápí, protože to stejně nenastartuju :evil:
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od farmář »

jak nenastartuješ, vedle si chválíš webasto a tady ti to už zase nestartuje, jo? :shock:
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od Janeš Petr »

to je jednoducé. když mám půl hodinky ( nebo aspoň 20 minut ) před odjezdem čas, zapnu bufíka a za půl hoďky startuju na převalení. když ale potřebuju jet ,, teď hned ,, nejedu nikam :lol:
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od farmář »

plánování,kolego!hned se ani Dan nevykálí! :wink:
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
FASlavek
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2010 11:21
Bydliště: Brno

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od FASlavek »

Tak se vcera zadarilo vymenit nemrzku ....
Kdyby chtel nekdo navod, tak to trochu popisu.
Takze vytahl jsem hadickou co slo z expanzni nadrze, pak jsem odpojil hadici na prave strane chladice (opatrne, a do neceho chytat .... )
Az prestala tect kapalina z prave hadice, tak jsem odpojil i levou hadici a prepadovou hadici. Vsecko beru z pohledu cloveka co stoji celem k predku auta.
Pak jeste vymontovat dva drzaky chladice ... tam byly 4 srouby M6 a nahore plechove sponky na prichyceni plastoveho krytu vrtule.
Nasledovalo zvednuti chladice a vyliti do pripravene nadoby ....
pak jeste hadicka kterou jsem dal do leve hadiceco nejdal to slo a vytahnout co nejvic kapaliny ...
Celkem se me podarilo vytahnout asi 7 litru. coz je solidni.
Pak zpetna montaz a naliti nove smesy.
Nasledne nastartovani a postupne dolivani ....
Ted chladi, topi a nezmrzne ... :)
Celkove asi na hodinku a neco prace ....

Diky vsem za pomoc ..
Frontera A (94) 2.0 benzin
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od Janeš Petr »

...a zejtra ti jako zákon schválnosti prdne první hadice :lol:
Uživatelský avatar
kresta
Ultra diskutér
Příspěvky: 3672
Registrován: 18 lis 2007 13:56
Bydliště: Mělník-Býkev
Kontaktovat uživatele:

Re: vypouštění chladící kapaliny

Příspěvek od kresta »

Nazdár :grin: čim dáš hustejší nemrznoucí směs tim ti to bude hůř topit 8)
Land Rover 110 HAE 1983 3,5 V8 Land Rover 101 FC Land Rover SII 109 1959-miláčci
HUSQWARNA WR 300 MY2011 Kawasaki KDX 250 1994-babička :-)
BMW 530D E39
Tatra 138 turbo-konečně už vyhrála
X5 4,6is-255kw-v max 280km/h
Tatra 148 cas32-hasičáák
Odpovědět

Zpět na „2.0“