seřízení výšky auta - torzních tyčí - torzky

Sem piště cokoliv, co se týká sekce Podvozek, ale nezapadá konkrétně do předdefinovaných kategorií sekce Podvozek
PETR&JITKA
Začínající diskutér
Příspěvky: 338
Registrován: 18 srp 2005 21:43

seřízení výšky auta - torzních tyčí - torzky

Příspěvek od PETR&JITKA »

Pořád se mi zdálo že je auto nakloněné a zjistil jsem že jsou rozdílně našponovaný torzky. Neví někdo jak je nastavit. Díky
Uživatelský avatar
Nimrod
Site Admin
Příspěvky: 1354
Registrován: 23 dub 2005 22:26
Skype: davidek_74
Kontaktovat uživatele:

Dotažení torzek

Příspěvek od Nimrod »

Zdar pane. Nejdříve zkontroluj zda jsou torzky dotaženy stejně. Šroub který ji drží musí na obou stranách býte stejně zašroubován. Na každé straně musí přečnívat ve stejné délce nad matici. Blbě se to popisuje, ale tímto bych začal.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Šponovák

Příspěvek od Slaava »

Torzky nastavíš přitažením/povolením šrouby, který je drží k rámu na jejich druhém konci - jak píše Nimrod. Auto vyheveruj, aby nestálo na kole, jinak budeš utahováním šroubu zvedat váhu vozu (stejně doporučuji předem prolýt WD-čkem nebo jiným sajrajtem aby to líp šlo). Výšku vozu si zvol dle svého uvážení, pokud to ale budeš hnát hodně nahoru, nezapomeň vypodložit velké gumové dorazy, které se zapírají o dolní rameno. Vypodložení je důležité pro to aby se torzka nekroutila víc, než původně.

Tabulkově je dána tovární výška mezi osou čepu dolního ramene a koncem závitu svislého kulového čepu dolního ramene. Hodnotu snadno zjistíš odečtením výšky obou těchto bodů od země. Tato hodnota má být:
- u vozidel s listovými pružinami zadní nápravy 130mm s odchylkou 2mm
- u vozidel s vinutými pružinami zadní nápravy 139mm
Odchylka mezi výškou pravé a levé strany by neměla přesáhnout 5mm.

Pokud si to ale chceš přizvednout víc, je to jenom na tvém vkusu. Distance mezi dorazem ale musí být stejná jako u originálního nastavení.
PETR&JITKA
Začínající diskutér
Příspěvky: 338
Registrován: 18 srp 2005 21:43

Příspěvek od PETR&JITKA »

Tak pánové děkuji. Přesně tohle jsem potřeboval :oops: , Než začnu něco zvedat tak chci vědět jak to má být origo.
PETR&JITKA
Začínající diskutér
Příspěvky: 338
Registrován: 18 srp 2005 21:43

Příspěvek od PETR&JITKA »

Tak jsem včera porovnal výšky mezi osou ramene a spodním čepem levá 11 cm a pravá 12,5 cm ( zavity na nastavení cca 20mm oba ). Po dotažení obě na 13cm je na pravé o 5mm delší závit ( lem 88cm ).
David
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 35
Registrován: 31 srp 2005 23:24
Bydliště: Praha 9

Příspěvek od David »

Ahoj hoši (a děvčata taky, samozřejmě),
prosím info. Budu vyndavat torzky a zajímá mě, jestli nejsou nějakým způsobem předepjatý - tedy když ji povolím na nastavovacím šroubu, jestli půjde vyndat. A hlavně jestli zase půjde pěkně spátky. Nerad bych se potkal s nějakým nepřekonatelným problémem.
Díky David
Lukáš

Příspěvek od Lukáš »

Pokud podepřeš auto za rám a vyšroubuješ napínací šroub , tak se ti torzka zcela uvolní. Hlavně při zpětné montáži nepřehoď levou za pravou.
David
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 35
Registrován: 31 srp 2005 23:24
Bydliště: Praha 9

Příspěvek od David »

Díky - to mě nenapadlo. To by se docela dobře mohlo stát.
David
buboman
Příspěvky: 9
Registrován: 17 úno 2007 18:05
Bydliště: Havirov

Příspěvek od buboman »

Ahoj, jsme novy majitel Campa. Krome toho, ze je korba derava skrz na skrz, tak je auto trochu naklonene na pravou strana. Chtel jsem dotahnout torzky. Nekolik dnu jsem to postrikoval WDckem. Zvednul jsem predek, vzal klic a chtel dotahovat. Ale bylo to zatuhle. Zajimalo by me, jak to slo povolit vam. Mam zkusit jeste vetsi silu? Nebo neco jineho? Zatim kazdy sroub, ktery jsem chtel z ramu povolit, tak se urval. A s tim u torzky mam strach, ten je celkem dulezity.
Campo 2,5TD r.96
Žanek

Příspěvek od Žanek »

Pokud se ti podaří ten u torzky urvat tak seš nejsilnější majital Opla .Mě šli utáhnout bez problémů. :P
Rosta

Příspěvek od Rosta »

... pomuze Maxim Gerassimov: 3m lesenarska trubka :!:
buboman
Příspěvky: 9
Registrován: 17 úno 2007 18:05
Bydliště: Havirov

Příspěvek od buboman »

Zkusim teda jeste vetsi silu a budu doufat, ze takovy sroub nejde zlomit. Drzte palce, tenhle sroub je fakt dulezity
Campo 2,5TD r.96
Žanek

Příspěvek od Žanek »

A díval ses jestli už nejsou utažený na doraz? Zkus ten šroub napřed trochu povolit.
Uživatelský avatar
kuriatko
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 650
Registrován: 01 bře 2011 19:54
Bydliště: Prievidza SK

Re: TORZKY

Příspěvek od kuriatko »

Chlapi treba si dať na niečo pozor pri výmene torziek :?: Mám na mysli nejaký špeciálny prípravok a pod....
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: TORZKY

Příspěvek od vlado007 »

Netreba. :wink:
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Odpovědět

Zpět na „OSTATNÍ_podvozek“