Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Přední a zadní náprava, volnoběžné náboje a ostatní součásti, všechny modifikace Frontera
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

pravdu máš, nedocvaklo. nicméně ten diferák stejně platí - pár koní to sežere. když u dvatrojky nechám připojené volnoběžky a odpojim předek, jezdím za 12 litrů, bez nich za 10 litrů
Uživatelský avatar
Žanek
Super diskutér
Příspěvky: 1778
Registrován: 04 lis 2007 00:21

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Žanek »

Poznat to určitě bude ! :wink:
Uživatelský avatar
Goauld_cz
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 670
Registrován: 09 lis 2012 11:17
Bydliště: Prostějov

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Goauld_cz »

U Áčka to smysl má, protože při zavřených volnoběžkách se točí celej diferák i s kardanem, ale u B se se točí jedna poloosa a uvnitř diferáku točí s tou odpojenou poloosou, ale netočí se celej diferenciál a kardan stojí úplně, maximálně se může trochu unášet třením. Určitá "ztráta" tam je, to je jasny, ale ne tak moc, aby to udělalo na spotřebě 2 litry.
Hlavní důvod proč jsem taky odpůrcem volnoběžek na Béčku, je to, že se tím zruší právě ten komfort při připojování předku. Jakmile dám volnoběžky, musím se už starat o to jestli sou zapnuty, nebo vypnuty a musím furt lozit z auta ven. Já mám rád pohodlí a to i v terénu, proto se mi líbí jak je to vymyšleny bez manuálního zásahu u kol.
EX Isuzu Rodeo LS 3.2 V6 ; GOLF IV 1.9TDI ; 2014 Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

Goauld_cz píše:U Áčka to smysl má, protože při zavřených volnoběžkách se točí celej diferák i s kardanem, ale u B se se točí jedna poloosa a uvnitř diferáku točí s tou odpojenou poloosou, ale netočí se celej diferenciál a kardan stojí úplně, maximálně se může trochu unášet třením
no ono by to chtělo spíš vyzkoušet, co se u toho béčka vlastně při odpojeném předku točí. pokud se točí celá rozvodovka, v kuželíkových ložiscích, pak se točí i kardan a celé to brzdí olej... to je o té spotřebě.
pokud se točí centrální kolo, satelity, druhé centrální kolo a zbytek druhé poloosy, olej to sice nebrzdí - talířové kolo stojí, celkové hmotnosti rotujících částí jsou taky menší, zato to běhá na čepech a dírách bez ložisek a za docela mizerných mazacích podmínek a při běžné jízdě i dost velkýma otáčkama. Já vím, že to měli u oplů spočítané, že to dobu záruky vydrží a ještě o kousek déle, ale pokud to chcete provozovat tak dlouho, jako my áčka, tj. nějakých 25 let, je to bez volnoběžek, podle mne, cesta do pekel. jak se udělá vůle v cementaci, jde to už rychle, začnou se šmelcovat zuby a pak už to jde ještě rychlejc. však na áčkách už těch náprav tady na foru taky pár padlo. Zkrátka, co se netočí, to se neopotřebovává, ani nemá odpor, to mi nikdo nevymluví
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od vlado007 »

No na tom Bcku sa toci len jedna poloos, satelity na capoch a ten kusok hriadele po tu zubovu spojku. Odpor tam je zanedbatelny a vydrz myslim ze v pohode, ved uz aj tie Bcka maju nabehane niektore aj 300 tis. a to je este 200 stocenych. Pokial viem tak ziadny problem co sa tyka diferaku nebol znami. A Petre to vazne ti cucne o 2 litre viacej nafty ked behas zo zapnutymi volnobezkami ? Lebo ja to kolkokrat zabudnem vypnut a aj po tyzdni si spomenem ze som ich nevypol a vazne to nijako nepocitujem. A to jazdim dost (aj rychlo na stare Acko) :grin:
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

opravdu. v létě jezdím za osm dálky a deset přesně, když jezdím kolem chalupy. když začne v zimě padat a jezdím se zaplejma volnoběžkama ale vypnutým předkem, abych nemusel vylejzat z auta, kdyby napadlo během cesty víc a takle jezdím přesně za dvanáct. schválně to někdy zkus, kolik to udělá tobě, docela by mne to zajímalo. třeba mám zarezlej přední kardan a jde extra ztuha :) kolik by to žralo s trvale zapnutým předkem nevím, u nás nikdy tolik sněho neni, abych to zkusil. jsme tu v nějakých 450 m n. m.
Uživatelský avatar
palo frontera
Extra diskutér
Příspěvky: 2351
Registrován: 16 črc 2011 21:15
Bydliště: Klenovec- Slovakia

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od palo frontera »

Ked sa u B-čka toci len jedna poloos, tak sa cez to planetove koleso a satelity musi tocit druhe platenove koleso druhej poloosy (po tu spojku) opacne ked kôš diferaku a tanierove koleso stoji. Satelity su na cape satelitov klzne ulozene? Co sa tyka tej spotreby u A-cka, tak na mojej 2,5 som ten rozdiel v spotrebe tiez kus pocitil. Mne to robi cca 1liter.
Frontera A 2,5TDS rocnik 97 dlha, svetelna rampa, AVM volnobezky, pneu.- 255/70-16 mt. a pneu matador Izzarda 255/65-16 a ocelovy šusplech
Uživatelský avatar
Goauld_cz
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 670
Registrován: 09 lis 2012 11:17
Bydliště: Prostějov

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Goauld_cz »

Když nad tím tak uvažuju, tak když se točí jedna poloosa, musí roztáčet i diferenciál a pak se točí druhá poloosa obráceně. Každopádně netočí se kus převodovky, ten je odpojenej elektromotorkem. Ale musí to být vymyšleny nějak líp než jak se to zdá, protože pak by se to nemohlo zapínat za jízdy a dokonce až do rychlosti 100 km/h.
EX Isuzu Rodeo LS 3.2 V6 ; GOLF IV 1.9TDI ; 2014 Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI
Uživatelský avatar
Jožin z Bažin
Začínající diskutér
Příspěvky: 396
Registrován: 28 srp 2014 22:06
Bydliště: Měřín, kousek od Velkého Meziříčí

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Jožin z Bažin »

Dneska jsem hodil auto na dílenskej hever a nastartoval. Když zamotám levým nebo pravým kolem, tak se motají polosy. Co se točí v difu nevím, tam není vidět a kardan stojí. :wink:

No nicméně se dneska stavil kamarád co má na V6 volnoběžky a dali jsme ze zvědavosti test na asi dva kiláky rovným úseku. To vše šestkrát. Tedy třikrát s volnoběžkami zapnutými a třikrát s vypnutými. Rozjezd na konstantní rychlost 80Km/h, pak tempomat a vynulovat počítadlo průměrné spotřeby. Na konci úseku zapsat a znova. (Borci od lesů co tam ve škarpě dělali přořezávku na nás teda koukali trochu divně, když jsme tam jezdili tam a zpátky jak dva cvoci, ale co. :mrgreen: )

Údaje jsou teda opřeny o palubní pc, až budu mít namontováno já, tak projedu ještě s mým vozidlem.

Volnoběžky připojeny:
1- 9.7l/100
2- 9.6l/100
3- 9.8l/100

Volnoběžky odpojeny:
1 - 8.5/100
2 - 8.5/100
3 - 8.3/100

Tak že se dá říci, že u V6 jde dolu spotřeba teoreticky o litr až litr a půl. Což je na plný nádrži dojezd cirka +100Km. Což není špatný.
Ale není to směrodatný, byl to jen takovej rychlej test. Subjektivně se i zdá, že auto jede lehčeji, třeba pružný zrychlení na čtyřku z 60km/h na 120km/h je s vypnutými volnoběžkami rychlejší skoro o dvě sekundy...
Frontera 3.2 V6 - Hobby Car
Saab 9-5 2.8T XWD - Shiny Car
Zetor 6911 - Wood Machine
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

no a to máš docela slušnej výkon motoru. u stokoňové dva trojky to dělá půl kvaltu. Kopce, které jezdím pětkou v pohodě mám s volnoběžkama tak tak, že nemusím na čtyřku.... takže ty moje naměřené dva litry spotřeby navíc asi sedí, protože já musím mít pravou nohu až v čerpadle, aby to trošku jelo.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

Goauld_cz píše: Ale musí to být vymyšleny nějak líp než jak se to zdá, protože pak by se to nemohlo zapínat za jízdy a dokonce až do rychlosti 100 km/h.
protože nejdřív ti servo na skříni přiřadí předek, tím roztočíš rozvodovku na stejné otáčky, jako má zadní náprava a teprv potom ti podtlak spojí volnoběžky, jenže to už se to točí všechno zhruba stejně rychle
Uživatelský avatar
vlado007
Extra diskutér
Příspěvky: 2763
Registrován: 22 črc 2008 20:26
Bydliště: BA

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od vlado007 »

Aspon vidite v jakom stave mate tie krize na kardane. :mrgreen:
Frontera 2.3 TD rv.92 5dv. bordova met. :)
Frontera 2,8 Tdi rv.97 5dv.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

neboj, rez se vydrolí a zas pujdou volně :grin:
Uživatelský avatar
Goauld_cz
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 670
Registrován: 09 lis 2012 11:17
Bydliště: Prostějov

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Goauld_cz »

Janeš Petr píše:protože nejdřív ti servo na skříni přiřadí předek, tím roztočíš rozvodovku na stejné otáčky, jako má zadní náprava a teprv potom ti podtlak spojí volnoběžky, jenže to už se to točí všechno zhruba stejně rychle
Tak nějak to bude, akorát moje Rodeo už nemá vepředu podtlak, ale taky servo, nicméně funkčně je to stejny.
Jinak ty spotřeby z palubního pc, sou teda extra, to se mi ani nezdá možny. Samozřejmě pomíjím fakt, že palubní pc často lžou, ale aby takhle poměrně hodně vzrostla spotřeba jenom tím, že se tam motá trochu hmoty navíc to je mě divny, dyť ten motor by to neměl ani poznat.
EX Isuzu Rodeo LS 3.2 V6 ; GOLF IV 1.9TDI ; 2014 Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Zubové spojky nábojů předních kol (volnoběžky)

Příspěvek od Janeš Petr »

no i kdyby teb počítač lhal ( a on většinou lže ) , k porovnávací hodnotě, resp. k rozdílu hodnot při měření s a bez volnoběžek, dospěješ docela dobře. je už jedno, jestli vykázal tu vlastní spotřebu nepřesně, podstatné je, že ten rozdíl ve spotřebách to zaznamenalo
Odpovědět

Zpět na „NÁPRAVY“