Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Přední a zadní náprava, volnoběžné náboje a ostatní součásti, všechny modifikace Frontera
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna manžet přední nápravy a taky manžety řadicích pák

Příspěvek od Janeš Petr »

Jan Sekanina píše:Otázkou je zda je vůbec dělaný jako rozebiratelný a nebo třeba jako ložisko. Podle toho manuálu co sem dal DJTOM tak je rozebiratelný jenom pod manžetou u motoru.
Honzo, všechno je rozebiratelné, jen přijít na to, jak. kdyby byl ten kloub na poloose na fest, i bych se nechal umluvit, že se to rozebrat nedá ale mě se fakt posouvá na tisícihranu 1 mm sem, tam, jako když je vůle v té drážce pojistného kroužku. celé mi to připadá, jako když se ta drážka vykloktala, ten materiál se vyhrnul do krajů. pak by drážka v kloubu neměla dostatečnej náběh na to, aby při srážení mohla ta segovka sesmeknout a tím násilným srážením vlastně ten náběh drážky likviduju ještě víc. ale to je jen taková úvaha... nemáte někdo vhodnou poloosu k pitevním účelům ? neškodilo by udělat pár fotek kloubu a jeho zajištění v řezu ( myslím tím v řezu - flexkou )
Uživatelský avatar
Žanek
Super diskutér
Příspěvky: 1778
Registrován: 04 lis 2007 00:21

Re: Výměna manžet přední nápravy a taky manžety řadicích pák

Příspěvek od Žanek »

Nám se to na Áčku totiž taky nepodařilo rozebrat když jsem na něm měnil manžetu. :roll: A rozebrat se dá všechno, jenže někdy naposledy. :twisted:
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna manžet přední nápravy a taky manžety řadicích pák

Příspěvek od Janeš Petr »

Jan Sekanina píše: A rozebrat se dá všechno, jenže někdy naposledy. :twisted:
:lol: v tom s tebou souhlasím a proto by to chtělo sehnat nějakou poloosu, co je po smrti a konečně odhalit, jak to tam ti němčouři narazili. vždyť těm bábám na výrobní lince tam to auto ujíždí pod rukama a dokázali to smontovat, tak aby se to nepovedlo v klídku garáže zas rozmontovat
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: Výměna manžet přední nápravy a taky manžety řadicích pák

Příspěvek od farmář »

Peťo,netlouct lisovat, nikdy a do ničeho. Rozdíl jako hrom. Já doufám že se ještě dostanu k jezevcům na dílnu, takovej lis si těžko někdy pořídím,co tam mají :?
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Výměna manžet přední nápravy a taky manžety řadicích pák

Příspěvek od Slaava »

Petrovi se u vnějšího kloubu homokineťáku posouvá hřídel s v drážkování (tisícihranu) ve hvězdě. Jenže i když se podaří srazit předpokládaný pojistný kroužek na konci hřídele a ta se vytáhne ven, tak jak se z vnějšího lože vyndaj koule a hvězda? U vnitřní kloubu je na to ta drátěná pojistka, která je (předpokládám) na vnitřním obvodě hrany lože. Čím drží koule a hvězda v loži vnějšího kloubu? To musí bejt přece po sundání manžet vidět, ne? A jak je zajištěná vnitřní hvězda na hřídeli? Podle toho, co tu popisujete to zatím vypadá ne nerozebiratelné provedení. Viděl bych to na následující výrobní postup:

1. Na drážkování hřídele se nasune vnější hvězda a zajistí se klasickou segerovkou. Tu člověk nesrazí. To vysvětluje vakl u Petrovo kloubu. Nikdo nebude vyrábět hřídel s hvězdou jako jeden díl.
2. Do vnějšího lože se nasází koule a hvězda s namontovanou hřídelí a vnější obvod lože se na jeho vnitřní straně zalisuje. To vysvětluje proč nic nevidíte, proč to drží a proč to nejde rozebrat.
3. Vnější kloub se naplní mazivem, nasadí se manžety a uchytí se plechovejma páskama (kromě vnitří části vnitřní manžety).
4. Tohle celý se přidělá na polocelek přední nápravy stejným způsobem jako jste vy, kolegove, homokineťák sundavali - tedy vnitřní lože namazat, nasadit a zajistit hvězdu vnitřního kloubu, dát tam koule, vrazit tam ten homokineťák, zajistit drátkem, zavřít a zajistit vnitřní manžetu.

A nebo je to tak, jak říká Petr. Do vnějšího lože se dá hvězda a klec a po vyklopení se tam nasází koule a pak se do toho zarazí hřídel se smrskávací pojistkou. No a vymrsknout ta pojistka nejde protože je po letech provozu vymrskaná její drážka. :|

Hoši, koukněte ještě do toho nenáviděnýho Haynese - je tam návod na rozebrání homokineťáku... jenže popisujou tam jenom rozebírání vnitřního kloubu a vnější jako celek tam označujou za celek, kterej se mění naráz. Takže ani tam nepíšou víc, než co bylo napsáno tady na fóru :(

No teď už něco zjistíme fakt jenom tou pitvou :roll:
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
merzi
Příspěvky: 11
Registrován: 16 bře 2008 19:50
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou Frontera B 2,2i limited 2000 X22SE

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od merzi »

Zdravím
Frontera B
Včera jsem měnil manžetu na LP poloose.
Postupoval jsem podle návodu Nimroda s následujícími změnami:
Spodní čep nerozdělával na 4 šroubech,
ale pouze matici co drží čep v oku.
Brzdový kotouč a brzdič zůstal namontovaný.
Po vyjmutí poloosy a jejím upnutí do svěráku,
jsem z čela poloosy našrouboval závitovou tyč a
na ní závaží zajištěné maticí.Po dvou lehkých úderech
"tyčovým kladivem", se vnější kloub uvolnil
přes drátovou pojistku a dál je to jasné.
Jsem rád, že jsem mohl přispět k objasnění demontáže
vnějšího kloubu poloosy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od Janeš Petr »

konečně se našel někdo, komu se to podařilo a dodal pěkné vše říkající fotky :wink: :grin: já dal těch ran asi sto a nic. opravdu mám pocit, že u některých poloos je roztemovaná ta drážka - má ostrou hranu - od axiální vůle v drážkovaní, a to pojistka prostě nepřeskočí. ( pokud je to na áčku řešené stejně jako na béčku . někdy mám pocit, že v rámci ušetření peněz za pojistej kroužek to tam jen nastrčili a konec rozklepali jako Koudelka nejtek )
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od farmář »

je to Bůh,jeho jméno budiž velebeno. Petře takže pořád je to jen o velikosti palice! :wink:
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od Janeš Petr »

když já mám reverzní kladivo jen 2, 5 a 10 kg :oops: :idea: pořídím si ještě větší :P
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od farmář »

teď si musím dělat prču, to mi nedá, sry: kdo mluvil o kladivu? :mrgreen: já mám taky palici jak bednu od banánů (to je nápověda) ale zkrátka to je málo! :lol: :lol: :lol:
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od Slaava »

kadoch píše:jak ste se ptali jestli to tak je i na Acčku tak je to uplňě stejně před měsícem sem dělal obě strany
a je to totožné s těmi fotkami
Tak to je bomba. Teď do toho budou všichni mlátit jak svině když ví, že to de. :twisted:
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od Janeš Petr »

...a tak je to pokaždé. vždycky, když řekneš že něco nejde, najde se nějakej v..ůl, kterej neví, že to nejde a udělá to :twisted: já už mlátit nebudu - ta trocha acetylenu a kyslíku už mně nezrujnuje a bude rozmontováno raz dva
Uživatelský avatar
kadoch
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 78
Registrován: 06 led 2010 22:30
Bydliště: Kousek za Prahou

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od kadoch »

de o to poradně našponovat natáhnout a pak pěkně praštit a srazíte to
skoro hned není třeba extrémě mlátit.
FRONTERA 2.8TDI Dlouhé A
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od Janeš Petr »

včera na srazu jsme s krestou zavedli řeč na přetahovací prachovky. jemu se takový způsob opravy ohromně líbil, protože by mu zbytečnou zdlouhavou demontáží celé poloosy nezteplalo v hospodě pivo :lol: :wink: možná, kdyby se mu ten přípravek povedlo ještě víc našponovat, šla by manžeta přetahnout na poloosu i přes pneumatiku takže by ušetřil času ještě víc a nemusel by při výměně kolo vůbec sundavat
jen pro obrázek, o co jde
410069_01_psd.jpg
410069_02_psd.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
palto111
Začínající diskutér
Příspěvky: 400
Registrován: 12 lis 2010 11:26
Bydliště: furt v garáži pod autom inak Banska Bystrica- frontera 2,3td 1996

Re: Výměna manžet přední nápravy a sundávání homokineťáku

Příspěvek od palto111 »

to vidím prvý krát :shock:
ak to naozaj funguje tak to chcem :!: :!:rozšírim si živnosť :mrgreen: :mrgreen:
kua a ja som sa drbal s mojimi celý deň.
Palo Banska Bystrica Opel Frontera 2,3TD 1996
Odpovědět

Zpět na „NÁPRAVY“