V rejdu s 4x4 škube = NEJEZDIT SE 4x4 NA PEVNÉM POVRCHU!!!!!

Přední nebo zadní. Jeho problémy, náplně, kontrola, atd. všechny modifikace Frontera.
Uživatelský avatar
Firemannn
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 58
Registrován: 26 lis 2006 10:14
Bydliště: Vozidlo: Frontera A 2,3TD 96, nerezový rám, nášlapy a kryt rezervy
Kontaktovat uživatele:

V rejdu s 4x4 škube = NEJEZDIT SE 4x4 NA PEVNÉM POVRCHU!!!!!

Příspěvek od Firemannn »

Když dám pohon 4x4 a redukci tak pří otočení kol do strany mi jako by auto přibržďuje, když dám kola rovně je to OK ale jak otočím tak jde hrozně ztuha. Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Firemannn, 2.3 TD
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Poťíže při 4 X 4 !!!!!

Příspěvek od Slaava »

Firemannn píše:Když dám pohon 4x4 a redukci tak pří otočení kol do strany mi jako by auto přibržďuje, když dám kola rovně je to OK ale jak otočím tak jde hrozně ztuha. Nemáte někdo podobnou zkušenost?
BLÁÁÁÁZNE!!!! Kurvíš si podvozek! Frontera nemá mezinápravovej diferák takže předek a zadek dostává při 4x4 furt krouťák 50:50. U takovejhle aut (Frontera, Pajero, Cherokee, Terrano atd.) se 4x4 může připojit jenom na podkladu, kterej umožňuje prokluz kol hlavně při zatáčení!!!
Firemannn píše:Dělá to i na rovné silnici.
Vono když máš různě sjetý gumy vzadu a vepředu, tak ti auto začně při 4x4 brzdit na asfaltu i když jedeš přesně rovně. Proto je potřeba kola na offroadu čas od času prohodit. Výhodou je, že gumy do terénu maj zrcadlově symetrickej vzorek, takže je můžeš prohazovat i s diskama libovolně celý kola.

Jednou jsem na poli prorazil gumu, tak sem tam dal rezervu, která měla zřetelně větší průměr než stávající galusky a už se tomu nechtělo jet ani po polňačce.

Vo víkendu jsem koukal na Auto-moto revue a testovali tam Mitsubishi Outlander. Při větě "s uzavřeným mezinápravovým diferenciálem se nedoporučuje jezdit setrvale, protože dochází k většímu opotřebení pneumatik a zvyšuje se spotřeba" jsem fak čuměl na idiocii moderátorů - krapet opoměli připomenout, že takhle najedeš maximálně tak 10.000 km a pak novej Autlendr v ceně něco přes jedno mega odvezeš na ekologickou likvidaci do kovošrotu. Zkrátka se 4x4 můžeš na asfalt jenom se všema třema otevřenejma diferákama.
b01.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Příspěvek od farmář »

já mu to zkrátka nechtěl říci tak natvrdo,Slaavo :lol: asi nečetl manuál od auta, vypadá však tak nově, že by ještě v kastlíku ležet mohl.... ale špatně mě pochopil, tím na blátě sněhu a ledu jsem myslel právě v cajku! jo a když máš Firemannne panebože danou 4x4 a redukci, tak se nesnaž ani v terénu o plné rejdy!! v záběru to natolik trpí(myslím předek) že je to jen cesta do pekel.Proč myslíš, že se ti při tom zmenší rejd???? :idea:
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Vyděšen

Příspěvek od Slaava »

farmář píše:já mu to zkrátka nechtěl říci tak natvrdo, Slaavo :lol:
Omlouvám se, vyděsilo mě to. :oops:

Upřímně řečeno manuál mám a nevšiml jsem si tam žádného varování v této záležitosti.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
pato
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 780
Registrován: 07 led 2007 11:21
Bydliště: Trnava,SR,Frontera A,2,2i16V,r.v.1997

Příspěvek od pato »

Jo jo svatá pravda.Paťo-Divoch
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Příspěvek od farmář »

holt se předpokládá zkušenost, ono se toho totiž předpokládá....nebo rádi mění podvozky, to je asi u Opla v ČR solidní příjem!!! nepsali to ti z Omnitechu??? či jak se ta úpadkárna jmenovala....
s tím manuálem jsem tedy ulítl, sám kouknu do Campáckého a dám vědět... :lol:
Jinak, Firemannne, je to tak u všech 4x4 bez mezinápraváku nebo s mezinápravákem uzamčeným,aby to odstranili museli vyvinout natáčení zadní nápravy,ale u těžších offroadů to jaksi ....je to spíše u malých silničních aut.(jestlise nepletu, už to nesleduji, bo je mi to k ničemu... 8) )
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Manuál

Příspěvek od Slaava »

Já mám ten uživatelskej manuál v němčině, tak je možný, že jsem to přehlídnul - tento podivný jazyk totiž moc neovládám.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Firemannn
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 58
Registrován: 26 lis 2006 10:14
Bydliště: Vozidlo: Frontera A 2,3TD 96, nerezový rám, nášlapy a kryt rezervy
Kontaktovat uživatele:

.

Příspěvek od Firemannn »

Vyjížděl jsem z hodně prudkého dvora na horu, kde než pálit spojku bylo lepší vyjet na redukci a to že by se při redukci nesmělo dát plný rejd opravdu žádném manuálu není, to by mi zajímalo kde jsi na to přišel?
Firemannn, 2.3 TD
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Příspěvek od farmář »

jen ho dej,ale jen co si domontuješ mezinápravový diferenciál který neuzavřeš.Ale to máš fuk. Když jedeš rovně a katolicky, tak to jde,ale i tak můžeš občas slyšet gumy, jak dřou asfalt, když lehce zatočíš.Plný rejd.... i v mokrém nebo na sněhu....zadní náprava se samosvorem ti auto tlačí polovinou síly vektorem křížící vektor směru přední nápravy a výsledná síla je jejich střed. Tím jaksi dostávají zabrat gumy, homokinetické klouby př. poloos a celá přední náprava.V terénu díky kluzkému povrchu to tolik nevadí,ale na suchu hlavně asfaltu je to bomba.Pokud ti to neva, tak je to OK.Kvůli tomu se u jiných aut montuje mezinápravový dif, aby měnil poměr sil přední a zadní nápravy pro tyto chvíle.My to máme jako uzamčený mezinápravák.(Protože je to natvrdo.)
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Příspěvek od farmář »

http://s184.photobucket.com/albums/x291 ... at0056.jpg

vpravo koukni co k tomu píšou.Jen ne proč.To máš výše.S tím rejdem ...to jsou zkušenosti, dost blbé,vysvětlení proč to v plném rejdu trpí více je patrné též viz výše.
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

4x4 na asfaltu

Příspěvek od Slaava »

Firemannn píše:...to že by se při redukci nesmělo dát plný rejd opravdu žádném manuálu není, to by mi zajímalo kde jsi na to přišel?

Pokud vozidlo nemá mezinápravový diferenciál, nesmí se v režimu pohonu obou náprav jezdit na podkladu, který neumožňuje prokluz kol. Toto platí nejenom pro redukovaný převod.

Neber si to osobně ale je to základní znalost, kterou bohužel hodně uživatelů nemá a jak jsem dneska psal v jiné sekci, tito uživatelé si svoje vozy ničí, pak se diví že jsou zničený. Protože Frontera bejvá často díky své ceně první offroad těchto nezkušených uživatelů, dopadá to s ní bledě protože to není žádnej SUV, kterej je v pohonu podvozku chtřejší než jeho řidič ale pro nezasvěcené až moc tuhej offroad. Takže Froncka potom prodaj s resume "je to poruchová sračka" a zase se vrací k non-offroadům se slovy "zlatej Fijat (Škodná, Piškot, Rencek, Ojdi, Baworák atd.)".

To, že to není v servisním nanuálu nemůžeš brát jako bernou minci. Jak psal Farmář, Opel rád mění díly podvozku.

Farmář to popsal vcelku dobře. Představ si auto zezhora s hodně vytočenejma předníma kolama, pro názornost si představ, že jsou tyto kola vytočený skoro o 90°. Pokud by takto nastavený podvozek uvedeš do chodu, auto silně zatáčí a obě přední kola se točí výrazně rychleji (vnější ještě rychleji než vnitřní) než zadní (i u nich se otáčí vnější kolo rychleji než vnitřní), protože přední opisujou velkou kružnici, kdeždo zadní jsou blíž středu této kružnice a otáčející se vůz je rychle stáčí blíž středu kružnice, kterou opisují vytočená přední kola. Rozdíly otáčení mezi vnitřním a vnějším kolem vyrovnávají nápravové diferenciály ale tyto jsou poháněny stejně rychle se otáčejícími se kardany od uzamčeného (resp. chybějícího) mezinápravového diferenciálu. Takže jedny nebo druhý kola smykujou a aby mohly smykovat, dostávaj od motoru neúměrně velký krouťák, kterej přetěžuje celej pohonej systém podvozku. Postupně tak odchází jeho části podle jejich citlivosti. Postupně to jsou hardyspojka zadního kardanu, volnoběžky, vodicí ložiska homokineťáků přední nápravy, jejich koule, křížky kardanů, diferáky, převodovka, spojka a bůh ví co ještě.

Do terénu je uzavřenej mezinápravovej diferák super, na cestu to nepatři.
Firemannn píše:Vyjížděl jsem z hodně prudkého dvora na horu, kde než pálit spojku bylo lepší vyjet na redukci...
Pokud tohle chceš dělat, tak si pořiď manuální zubové spojky nábojů předních kol (tzv. volnoběžky) a po zařazení redukce nech tyhle spojky otevřený. Budeš tak mít poháněnej jenom zadek ale velkým krouťákem a spojka nebude tak trpět.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
patas
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 581
Registrován: 01 dub 2006 17:08
Bydliště: Žďár nad Sázavou Frontera A 2,5 TDS rok 1998
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patas »

jj pravdi mas na tohle sou ty manualy uplne super.Kdyz potrebuju couvnout s velkym vozejkem s plachtou pres kterej nevidim nebo plny auto vzit proti prudkymu najezdu tak tam prasknu redukci ale valim jen na zadek :-) No proste parada. Se zamcenejma jezdim akorat v zime kdyz je na silnici snih a na 4x4 ale tam clovek vetsinou nejezdi do nejakejch prudkejch zatacek a kdyz tak je potreba jezdit s citem ne to rvat jak blazen :-)V lete je mam stabilne vypnuty max kdyz se jede na nejakou louku nebo na vodojem pripadne do JZD ke kravinu tam se to proklouzne 100% na tech srackach :-)
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Příspěvek od farmář »

:lol: pamatuji,jak jsi se rozmýšlel, zda do nich jít....a když se potřebuješ někde vycuknout, viď? jsou k nezaplacení ! automaty zámků jsou leda na cestu do horského penzionu...po silnici. :wink:
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
kout.jk
Super diskutér
Příspěvky: 1109
Registrován: 13 led 2008 13:30
Bydliště: Dobroměřice (Louny)

Re: V rejdu s 4x4 škube = NEJEZDIT SE 4x4 NA PEVNÉM POVRCHU!!!!!

Příspěvek od kout.jk »

no tak jsem se nechtěl vzdávat automatů, ale nemožnost jet s redukcí bez 4x4 toto vyřešla. Takže až se vysypou půjdu do ručních zámků....
VOLVO V70 2,5i LPG r.v.1997
VW Transporter 2,5i, LPG r.v. 1994
Trabant 0,6 bez LPG :)
VW Touareg 3,2i LPG, r.v.2005
MOTO: KTM 950 adventure, Honda X11
http://www.kominictvi-koutny.cz
604 895660
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: V rejdu s 4x4 škube = NEJEZDIT SE 4x4 NA PEVNÉM POVRCHU!!!!!

Příspěvek od Slaava »

václav píše:Chlapi nebyl by nějakoej servisní manuál na Bčko ??? Díky ! :P
Někde tu byly nějaký odkazy na stažení manuálu v PDF, jenže mě to nefungovalo.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Odpovědět

Zpět na „DIFERENCIÁL“