Kam s CB anténou?

Vše co se týká elektroinstalace vozidla
Odpovědět
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Kam s CB anténou?

Příspěvek od HUJER 4x4 »

Zdar lidi,tak mi přišla od Nimroda CBčko,no hele,je špičkový,no funglovka :D ,DÍKES :D ,dnes půjde na auto,a kam s anténou??? Střecha se mi vrtat nechce,do předního rámu,neurve jí tam zas nějaká kurva černá? :cry: a jak je to s příjmem signálu? Tak kam s ní? :cry: V
Uživatelský avatar
Milda
The Legend
Příspěvky: 1550
Registrován: 03 črc 2006 23:47
Skype: Daidallos
Bydliště: Aš - Karlovarsky kraj.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milda »

Vše bylo popsáno včera v debatě na skype. Musíš se rozhodnout, co preferuješ. Jestli optimální umístění z hlediska výkonu a citlivosti nebo praktičnost v terénu nebo minimum vrtání do kastle. Všechno najednou asi nelze. Už to tu nebudu pitvat, jako jsem to dělal jinde. Na netu je na toto téma taky dost materiálu. Jinak též mé odkazy na www stránky o CB viewtopic.php?t=785 . Ale já jí mám na střeše uprostřed a spokojenost. Díky náklonovému senzorzu ji mám i relativně chráněnou. Někdo si jí dáva na nárazník a pak to má asi 1/4 dosah
Fronterový vysloužilec a doživotní člen fanklubu tohoto fóra.
Běličko, děkuji ti moc za krásný kus práce a radosti ve společných letech IV.2006 - I.2011. Bylas skvělá.
mob: +420602231501 ICQ=431161520; Skypename= Daidallos
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

No,preferoval bych asi praktičnost v terénu a minimum vrtání do kastle-nemám to moc rád,moc děr :D
Uživatelský avatar
Nimrod
Site Admin
Příspěvky: 1354
Registrován: 23 dub 2005 22:26
Skype: davidek_74
Kontaktovat uživatele:

Anténa

Příspěvek od Nimrod »

Osobně doporučuji umístění do prostřed kastle z hlediska příjmu a výkonu. Pokud ji dáš kamkoliv jinak zkrátí se dosah a to podstatně. Také nemám rád vrtání do kstle, ale postupem času sem přišel na to že ta střecha je nejlepší řešení.
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

Uvažoval jsem o předním rámu,dát ho na něj do urovně kousek nad kapotu k pravé straně auta
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Na střechu

Příspěvek od Slaava »

vojtech.kloud píše:Uvažoval jsem o předním rámu,dát ho na něj do urovně kousek nad kapotu k pravé straně auta
Když už máš na tý střeše rezervu, co tak na ty příčníky nějak připrdelit tu anténu? Samozřejmě nějak protičorkoidně. Jenže bacha na trolejový vedení - v ČB už potom neprojedeš pod viaduktem!!!
Uživatelský avatar
Milda
The Legend
Příspěvky: 1550
Registrován: 03 črc 2006 23:47
Skype: Daidallos
Bydliště: Aš - Karlovarsky kraj.
Kontaktovat uživatele:

Instalace CB antény

Příspěvek od Milda »

Nimrod píše:Osobně doporučuji umístění do prostřed kastle z hlediska příjmu a výkonu. Pokud ji dáš kamkoliv jinak zkrátí se dosah a to podstatně. Také nemám rád vrtání do kstle, ale postupem času sem přišel na to že ta střecha je nejlepší řešení.
Děkuji za souhlasný názor Nimrode. Platí všeobecně jedno dobré pravidlo: Nejlepší VF zesilovač je kvalitní anténa s optimálním umístěním.
K té montáži: Po vyndání stropního světla nad zadními sedadly se dá otvorem v pohodě upevnit kloub CB antény. Jsou tam výztuhy, tak je nutno udělat ve střeše díru vrtákem 12,5mm ( pro T3000 Sirius ) asi 8cm ZA otvorem v tapecírunku.Taky mi srdce krvácelo, ale ujišťuji, že to ve finále vypadá dobře. Zub času vám stejně pak do auta udělá děr mnohem víc, tak tu jednu navíc už nějak zvládnete. A zaslepit se to dá taky. Anténní koax se pak protáhne nejlépe elektrikářskou nylonovou strunou šikmo dopředu rovnou k pravému sloupku předního okna. Po vycvaknutí plastového krytu se kabel stáhne dolů a za kastlíkem kolem větrání ke středovému panelu. Tam už podle konečného umístění stanice. Napájení je dobré přitáhnout ze skříně pojistek v motorovém prostoru přez samostatné pouzdro s pojistkou 7,5 - 10A. Ideální je ale přímo od + pólu baterie. Jinak pro čistý signál slabších stanic doporučuji do + přívodu zařadit VF tlumivku. Stačí koupit v krámě pro autorádia nebo navinout na feritovém jádru 10-20závitů Cu smalt asi 0,5mm a na obou koncích uzemnit přez kondíky 68-150nF. Líbí se mi, když někdo shání CB s vysokou citlivostí pod 1mikroV a pak sekne anténu vedle motoru na nárazník. No nic, třeba je to dobrý způsob, jak provádět diagnostiku zapalování za jízdy. Jo a už jsem viděl anténu na předním nárazníku zalitou 15cm nad kloub bahnem a vodou. Hádejte, kam se s ní pak ten maník dovolal. :roll: Jo a taky tím odprásknul koncový stupeň v CB stanici. *M*
Naposledy upravil(a) Milda dne 01 úno 2007 14:53, celkem upraveno 3 x.
Fronterový vysloužilec a doživotní člen fanklubu tohoto fóra.
Běličko, děkuji ti moc za krásný kus práce a radosti ve společných letech IV.2006 - I.2011. Bylas skvělá.
mob: +420602231501 ICQ=431161520; Skypename= Daidallos
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Příspěvek od farmář »

jj,střecha je ideál a v podstatě nutnost....jinak je to dost....hledám slušné slovo.....skoro na nic.Dej to na střechu,zas takovej bič mít asi nebudeš,aby ses vyhýbal trolejím :lol: ať se slyšíme i tam,kde se nevidíme!Jinak u motoru fakt ekl.
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Uživatelský avatar
Pavel Mirtl
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 729
Registrován: 15 srp 2006 21:44
Bydliště: Plzeň,Frontera B2.2DTI/99 sport RS

Re: Instalace CB antény

Příspěvek od Pavel Mirtl »

Milda píše:
Nimrod píše:Osobně doporučuji umístění do prostřed kastle z hlediska příjmu a výkonu. Pokud ji dáš kamkoliv jinak zkrátí se dosah a to podstatně. Také nemám rád vrtání do kstle, ale postupem času sem přišel na to že ta střecha je nejlepší řešení.
Děkuji za souhlasný názor Nimrode. Platí všeobecně jedno dobré pravidlo: Nejlepší VF zesilovač je kvalitní anténa s optimálním umístěním.
K té montáži: Po vyndání stropního světla nad zadními sedadly se dá otvorem v pohodě upevnit kloub CB antény. Jsou tam výztuhy, tak je nutno udělat ve střeše díru vrtákem 12,5mm ( pro T3000 Sirius ) asi 8cm ZA otvorem v tapecírunku.Taky mi srdce krvácelo, ale ujišťuji, že to ve finále vypadá dobře. Zub času vám stejně pak do auta udělá děr mnohem víc, tak tu jednu navíc už nějak zvládnete. A zaslepit se to dá taky. Anténní koax se pak protáhne nejlépe elektrikářskou nylonovou strunou šikmo dopředu rovnou k pravému sloupku předního okna. Po vycvaknutí plastového krytu se kabel stáhne dolů a za kastlíkem kolem větrání ke středovému panelu. Tam už podle konečného umístění stanice. Napájení je dobré přitáhnout ze skříně pojistek v motorovém prostoru přez samostatné pouzdro s pojistkou 7,5 - 10A. Ideální je ale přímo od + pólu baterie. Jinak pro čistý signál slabších stanic doporučuji do + přívodu zařadit VF tlumivku. Stačí koupit v krámě pro autorádia nebo navinout na feritovém jádru 10-20závitů Cu smalt asi 0,5mm a na obou koncích uzemnit přez kondíky 68-150nF. Líbí se mi, když někdo shání CB s vysokou citlivostí pod 1mikroV a pak sekne anténu vedle motoru na nárazník. No nic, třeba je to dobrý způsob, jak provádět diagnostiku zapalování za jízdy. Jo a už jsem viděl anténu na předním nárazníku zalitou 15cm nad kloub bahnem a vodou. Hádejte, kam se s ní pak ten maník dovolal. :roll: Jo a taky tím odprásknul koncový stupeň v CB stanici. *M*
Jó Milda vo tom něco ví,to je marný a nejen on ale i Farmář a jistě i další. :shock:
Naposledy upravil(a) Pavel Mirtl dne 01 úno 2007 22:29, celkem upraveno 1 x.
B 2.2 DTI sport RS 99-je minulost,nyní Suzuki grand vitara 2006 2.0 benzin.Mé moto:suzuki intruder VS800černá/chrom,příští GOLDWING 1500-1800.
Uživatelský avatar
Pavel Mirtl
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 729
Registrován: 15 srp 2006 21:44
Bydliště: Plzeň,Frontera B2.2DTI/99 sport RS

Re: Na střechu

Příspěvek od Pavel Mirtl »

Slaava píše:
vojtech.kloud píše:Uvažoval jsem o předním rámu,dát ho na něj do urovně kousek nad kapotu k pravé straně auta
Když už máš na tý střeše rezervu, co tak na ty příčníky nějak připrdelit tu anténu? Samozřejmě nějak protičorkoidně. Jenže bacha na trolejový vedení - v ČB už potom neprojedeš pod viaduktem!!!
Vojto v Plzni u nádru to samýýýýýýýý :mrgreen:To ale neřeší díru do auta,to jsem řešil s Farmářem,taky se mi nechce vrtat do střechy,pak jedině okolo gumy dveří a to je ještě horší.Došel jsem k závěru že když CB tak vrtat a nebo prostě radiostanici oželet.
B 2.2 DTI sport RS 99-je minulost,nyní Suzuki grand vitara 2006 2.0 benzin.Mé moto:suzuki intruder VS800černá/chrom,příští GOLDWING 1500-1800.
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

Tak je to tam,anténa je nakonec přece jen na střeše,ukecali jste mě :lol: ,je uprostřed na hrazdě co mám přídavný světla a koax sveden po příčníku a díra ve střeše je pod hagusem,a funkce naprosto vpohodě :D
Uživatelský avatar
Pavel Mirtl
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 729
Registrován: 15 srp 2006 21:44
Bydliště: Plzeň,Frontera B2.2DTI/99 sport RS

Příspěvek od Pavel Mirtl »

Pod hagusem?Mazanejjjjjjjj!!!!!!!!!!,to už bych mohl na ten hagus rovnou hvízdnout anténu a je vyanštajnováno. :idea:
B 2.2 DTI sport RS 99-je minulost,nyní Suzuki grand vitara 2006 2.0 benzin.Mé moto:suzuki intruder VS800černá/chrom,příští GOLDWING 1500-1800.
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

:D
Uživatelský avatar
rescuer
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: 22 zář 2006 13:47
Skype: c.d.d.b
Bydliště: DUKOVANY
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam s CB anténou?

Příspěvek od rescuer »

vojtech.kloud píše:Zdar lidi,tak mi přišla od Nimroda CBčko,no hele,je špičkový,no funglovka :D ,DÍKES :D ,dnes půjde na auto,a kam s anténou??? Střecha se mi vrtat nechce,do předního rámu,neurve jí tam zas nějaká kurva černá? :cry: a jak je to s příjmem signálu? Tak kam s ní? :cry: V
Zdar, ohledně CB antény, nechci tu dělat něják extra chytrého ale s CB si hraju už dobrých 5 let tak sem si plno věcí sám vyzkoušel.

mobilní CB antény, jsou dělané na upevnění na střechu a né nikam jinam. Pokud ji dáš jinam, ztratíš dosah a hlavně ryskuješ že odvaříš koncový tranzistor který je z celé stanice to nejdražší. Navíc při špatném PSV můžeš rušit při visílání i své okolí. Takže je důležitý mít anténu dobře naladěnou. Anténa jako protiváhu používá velkou plochu vodivého materiálu což znamená kov. Anténa na CB funguje v postatě jako satelit, když se představíš parabolu a reflektor, reflektor je samotná anténa, a parabolu jí dělá střecha auta. Proto by 1.) měla být na středu střechy 2.) přímo na střeše né na hagusách ani ničem podobném. Řešení jak nevrtat do střechy je naprosto jednoduché, vyrábí se tzv. Magnetky, to jsou magnetické CB antény mají na spodu pod paticí magnet, kterým jí upevníš na střechu, mohu doporučit SIRIO ML-145 je to jedna z nejlepších magnetek. Nemusíš se bát že by si jí někde ztratil a když budeš odcházet z auta tak jí prostě "urveš" ze střechy dáš do kufru a je to.

I když tohle vše vím tak sem si nabastlil anténu na kufrové dveře, až zařvala stanice tak mi konečně znovu došlo že to nevodrbu a musí nastřechu viz. Rescuerova Frontera ve výtvorech z dílny OFFROAD-FRONTERA :-)

Tak sem se zase rozepsal mno... Jinak taky záleží na tom co to máš za anténu, jestli 1/4 1/2 5/8 atd... nebo dokonce 7/8 podle toho se taky skládají požadavky na umístění. Hlavní je po namontování antény směřit SWR PSV metrem. Pro kolyge z Brna, je možné se dohodnout a můžu zapůjčit případně proměřit a naladit.

Jestli má někdo nějaké dotazi mám meil :D mj-soft@mj-soft.net
HUJER 4x4
Super diskutér
Příspěvky: 1861
Registrován: 07 zář 2006 12:20
Bydliště: Č.Budějovice, Frontera A dlouhá, 2.3 TD, zvýšeno, rozšířeno je minulostí, nyní krátký Trol 2.8TD

Příspěvek od HUJER 4x4 »

PSV metrem mi to proměřoval,dělal mi to kluk co se zabejvá přímo prodejem a montáží CB stanic,takže montáž jsem zvolil po diskusi s ním,takže si myslím,že by problém být neměl,když se tím zabývá,tak by to snad mělo být Fpohodě :P
Odpovědět

Zpět na „ELEKTRIKA“