Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Brzdový systém všech modifikací Frontera.
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Kdesi tady na foru jsem četl, že kontrola / sejmutí brzdového bubnu je otázka 5 minut. Takže marně přemýšlím, kde udělali soudruzi chybu.
Sundání kola a povolení zajišťovacího šroubu ( 1 kus) byla v časové toleranci. Poslední krok - sundání bubnu - by měl tedy být otázkou několika vteřin. Ale proč do toho, proboha, už druhý den mydlím jak hloupej do vrat, prolévám vším možným na uvolnění - a buben sedí, a sedí...
Nebo je tam ještě nějaké jiné "sladké tajemství" -zajištění, které nevidím ?
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od Slaava »

Moc bych to neprolejval, abysis nezmastil brzdy. Buben je fakt zajištěnej jenom tím jedním šroubem. V jakým stavu máš ručku? De poloosou normálně točit? Posuneš s tím v ose (dopředu) alespoň trochu? Když se to točí a nejde s tím šoupat v ose, tak to bude držet jenom na prostředku (přikládám foto abys věděl, co je pod bubnem). Lehce bych to poklepal a pak bych to zezadu postupně po obvodu oklepával přes nějakou fošnu a vysouval ven (jestli sou pakny až skoro na bubnu a příčí se to - jestli máš špatný lanovody, tak je můžeš uříznout kousek za nápravou aby se samostavy co nejvíc uvolnily).
040.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Točí se v pohodě, ručka je KO, a promaštění se moc nemusím bát - prasátko pustilo kapalinu, a mám připravené komplet obložení+prasátka. Jen ta bestie buben je snad k nábě přivařený... nebo nebyl nikdy dole
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
offroadak
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 54
Registrován: 06 úno 2011 10:22
Bydliště: Svitavsko

Re: Brzdový buben

Příspěvek od offroadak »

ono to u tech nasich stersich modelu opravdu neni tak rychly.Buben uz je nejspis trochu vybrouseny a brzdove celisti ho nepusti prez vzniklou drazku.Nejdriv bych doporucoval uvolnit sroub rucni brzdy a tim uplne uvolnit pakny.Kdyz to nepomuze muzes to vzit nasilim to ale hrozi zniceni zajistovacich misek co drzi pakny u stitu brzdy.Jde to jeste udelat ze uvolnis sroubovy samostav dirou pro sroub kola,to je trochu chyrurgicka prace ale 100%pomaha.Je dost mozny ze i v prostred bubnu to bude prirezly tak bych to tam prostrikal.
frontera A 2,3td long
wv passat b5
seat toledo
Uživatelský avatar
Tom
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 18 pro 2006 09:29
Bydliště: Trutnov, Frontera 2.4i LPG

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od Tom »

Nahřej to a pak to musíš páčit přes tu díru ve předu a zase přirazit buben zpět až se to rozhejbe.
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Díky za tipy - ráno zkusím jeden po druhém :grin:
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Brzdový buben

Příspěvek od Janeš Petr »

offroadak píše:ono to u tech nasich stersich modelu opravdu neni tak rychly.Buben uz je nejspis trochu vybrouseny a brzdove celisti ho nepusti prez vzniklou drazku.Nejdriv bych doporucoval uvolnit sroub rucni brzdy a tim uplne uvolnit pakny.Kdyz to nepomuze muzes to vzit nasilim to ale hrozi zniceni zajistovacich misek co drzi pakny u stitu brzdy.Jde to jeste udelat ze uvolnis sroubovy samostav dirou pro sroub kola,to je trochu chyrurgicka prace ale 100%pomaha.Je dost mozny ze i v prostred bubnu to bude prirezly tak bych to tam prostrikal.
já bych to jen lehce doplnil. pokud se buben na uložení poloosy hýbe, drží tě pakny, tak jak tu psal kolega a pak to prostě násilím stahni. pokud se nehýbe, je přirezlej na poloose. nahřívání bych volil až uplně v poslední řadě. Zkurvíš tím nejen ložisko na poloose ale mnohdy i buben, který pak háže, nebo i pnutím praskne. zatím všechny bubny co jsem kdy sundaval povolili jen mlácením, takže vem si kladivo ( 2kg ) a z čela bouchej do horní poloviny bubnu tak dlouho, až se to trošku uvolní a pak pro změnu tluč do spodní poloviny, tím to rozvikláš a buben povolí
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

A tak to jse pomalu chápal... točí se samozřejmě poloosa, buben samotný ani náhodou. Takže ho "oťukávám" ze všech stran. Přirezlé je to luxusně :evil:
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Bingo ! Bestie zarezlá je dole.
Použitá metodika:
1) Janešovic dvoukilový střídavý kývavý oklep
2) Slávovo "fošnové srážení" s malou inovací - po naštípání fošny pomohla ocelová trubka poháněná, jak jinak, Janešovic dvoukilem
3) majzlík, šroubovák...vše možné. Samozřejmě jedna pakna zahryzlá, povolila i s miskou. Takže bude nová sada.

A důvod tohoto týrání ? Jak se u nás kolchozníků říká "rychlá jízda do zatáček a pomalá údržba". Než jsem se dostal k výměně sjetých paken (stěžovaly si slyšitelně), byla jedna na plech. A pístek se rozhodl, že se podívá taky jinam, než ho konstruktér usadil :grin: :grin: :grin:
Jinak - ubrzdit tu bestii, když se kapalina volně ztrátově prohání okruhem, pedál se celkem nečekaně propadne, a je zrovna odpolední provoz :wink: jen jsem se modlil, aby to přede mnou někdo "nezaťápnul" a já mu neprojel kufrem :wink:
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od Janeš Petr »

no a pak že nepujde :lol:
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Janeš Petr píše:no a pak že nepujde :lol:
Tak od samého začátku bylo jasné, že to půjde. Jenže servis a opravy nejsou zrovna můj obor, a pokud něco nejde, tak se raději zeptám, než něco zku..ím. Iniciativní blbec je stále pohroma nejtěžšího kalibru :lol: .
Něco zmrvit není problém, ale ty následky...
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Uživatelský avatar
robert.kvita
Super diskutér
Příspěvky: 1015
Registrován: 26 srp 2010 11:36
Skype: robert.kvita
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od robert.kvita »

Ja aj titul inženýra dostal jen proto že jsem se nikdy nebál zeptat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Robert,Val.Meziříčí,Tel:737190632,
Fr.B 2,2DTi,automat,r.99,Chip107kW,péra Maxík+10cm,př.uzávěrka"AUSSIE",rozš.3+3cm,
Procomp+5cm,VraníkTruck2000MT,HiLift,kamera,tempomat Lasky
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Dobojováno. Nové : pakny, prasátko, misky+kolíčky, pružinky (všechny). Jako největší problém se nakonec ukázalo povolit šroubení na prasátku, modří určitě vědí, o co jde.
V závěru si rozborku bubnu dám ještě jednou - musel jsem odříznout totálně nepohyblivé lanko parkovačky, teď začnu shánět náhradu.
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od Janeš Petr »

náhradu za 89,- kč najdeš popsanou tady v sekci brzdy - viewtopic.php?f=16&t=445&start=0&st=0&s ... 3%AD+brzdy
Uživatelský avatar
tank
Začínající diskutér
Příspěvky: 203
Registrován: 01 bře 2008 20:17
Bydliště: téměř Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se sundáváním brzdového bubnu

Příspěvek od tank »

Dík -už mám uloženo v hlavě z prolézání všech možných závad frontery a náhradních řešení - lidovou tvořivost přímo miluju :grin:
( naposledy jsem na enduru řešil nouzovou náhradu páčky dekompresoru ručním plynem z Vari :oops: )
EXFrontera Sport 2.0i/1994 - Helmut II.
Mazda Tribute 2.0
------------------------------
Odpovědět

Zpět na „BRZDY“