Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Brzdový systém všech modifikací Frontera.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Tuhne pedál brzdy

Příspěvek od Slaava »

maruten1707 píše:Mám Fronteru A 2.3TD 5 dver a mam podobný problem ze tvrdne brzdový pedál a brzdova kvapalina bola vymenená a odvzdušnena na kolesach? Treba odvzdušniť este zaťažový regulačný ventil? Kde sa nachádza? Je to pričina ze tvrdne brzdový pedál. Auto po 1 aj 2 zoslapnutí brzdy brzdí OK az 3-4-5 zoslapnutie a pedál je tvrdý.Co treba urobiť?
Bohužel tohle je typická vlastnost vznětového motoru, kde je podtlak pro brzdový posilovač braný z podtlakového zásobníku. Podtlak vyrábí vývěva, která bývá obvykle namontována na alternátoru. Záleží jak rychle po sobně dojde k tomu pětinásobnému sešlápnutí pedálu. Pokud během dvou až tří vteřin a volnoběžných otáčkách motoru, tak je normální, že se vyčerpá podtlak a člověk už není schopnej bez posilovače pedál brzd sešlápnout. Pokud pedál po opakovaném sešlápnutí ztuhne i v delším časovém úseku a za provozních otáček motoru, může to znamenat buďto nedostatečný výkon vývěvy nebo netěsnost podtlakového okruhu. Ten totiž ovládá i EGR ventil, takže celý systém hadiček je docela komplikovaný a netěsnosti, které způsobují zavzdušnění podtlakového okruhu se najdou obvykle právě na vedení k EGR ventilu. I kvůli tomuto se podtlakové ovládání EGR vantilu zaslepuje hned na jeho začátku (míň spojek v okruhu = míň možností, kde si to může přisávat).

Teoreticky může být vyběhaná i vývěva (i když ta spíš kompletně zkolabuje, když už na to příjde). Vývěva (která je např. u 2,3TD našroubovaná zezadu alternátoru na přesahu jeho hřídele) se dá poměrně snadno zrepasovat: jedná se o rotační lopatkovou vývěvu (popis principu je např. na http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDv%C4%9Bva ), takže se prostě udělá výbrus vnitřku komory a víka, srovnají nebo vymění se lopatky a axiální vůle se popř. zmenší snížením výšky komory na rovinné brusce. Nová těsnění jsou samozřejmostí. Při montáži je záhodno vyměnit hadice olejového okruhu, kterým se vývěva maže - vývěva si bere olej vlastním sosákem přímo z vany motoru. Na začátku je sítko, které je třeba zprůchodnit. Při skládání je potřeba vývěvu vydatně namazat, ideálně do ní před zapojením nalejt přírubou, na kterou je nasazená podtlaková hadice, adekvátní množství oleje. Popis vývěvy platí pro 2,3TD ale u jinejch nafťáků to bude podobný.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Khansel
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 38
Registrován: 17 kvě 2009 15:46
Bydliště: Kadaň OPEL Frontera B 2.2DTi

svítící kontrolka ruční brzdy

Příspěvek od Khansel »

ahoj mam problem s brzdany kdyz brzdu tak 4-5 slapnu rosviti jse mi kontrolka rucni brzdy nevite nekdo cim by to mohlo byt opel frontera B kratká
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: brzdy

Příspěvek od Janeš Petr »

vyšlapeš si podtlak z okruhu posilovače a než to vývěva znovu odsaje, chvilku to trvá. s tím musíš se naučit brzdit, to je naprosto normální jev . nesmíš zbytečně našlapávat, jen s citem přidávat nebo ubírat ovládací sílu na pedál tak, jak situace vyžaduje. pokud jezdíš brzda / plyn, musíš si koupit benzínové auto, kde máš podtlaku v sacím potrubí pořád dostatek :wink:

kontrolka má totiž více funkcí. signalizuje zataženou brzdu, úbytek brzdovky a úbytek podtlaku
Uživatelský avatar
myslivec
Super diskutér
Příspěvky: 1210
Registrován: 01 dub 2008 14:01
Skype: myslivec77
Bydliště: Brno - Židenice

Re: rosvěcuje se kontrolka ruční brzdy

Příspěvek od myslivec »

Khansel píše:ahoj mam problem s brzdany kdyz brzdu tak 4-5 slapnu rosviti jse mi kontrolka rucni brzdy nevite nekdo cim by to mohlo byt opel frontera B kratká
Klasická nemoc B-éček. Kontrolka je i na poruchu brzd. Pokud máš sjeté destičky, zůstávají vysunuté pístky a tudíž klesne hladina v nádobce na brzdovku, kde je čidlo. Rada...... Překontroluj destičky a pokud jsou ještě OK, dolej brzdovku. Obligátní litr slivovice za radu, až se někdy potkáme :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: rosvěcuje se kontrolka ruční brzdy

Příspěvek od Slaava »

myslivec píše:...obligátní litr slivovice za radu, až se někdy potkáme :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
S tím, jak se stále dokola opakujou ty samý dotazy z tebe bude za chvíli alkoholik :lol:
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
myslivec
Super diskutér
Příspěvky: 1210
Registrován: 01 dub 2008 14:01
Skype: myslivec77
Bydliště: Brno - Židenice

Re: rosvěcuje se kontrolka ruční brzdy

Příspěvek od myslivec »

S alkoholem a s náboženskou otázkou jsem naprosto vyrovnaný :lol: :lol: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: rosvěcuje se kontrolka ruční brzdy

Příspěvek od Janeš Petr »

myslivec píše: Klasická nemoc B-éček. Kontrolka je i na poruchu brzd. Pokud máš sjeté destičky, zůstávají vysunuté pístky a tudíž klesne hladina v nádobce na brzdovku, kde je čidlo. Rada...... Překontroluj destičky a pokud jsou ještě OK, dolej brzdovku. Obligátní litr slivovice za radu, až se někdy potkáme :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
když ti klesne hladina v nádobce, nereaguje kontrolka až po pátém šlápnutí. prostě se rosvítí a zůstane svítit, dokud nedoleješ :wink: ( brzdovou nádobku, pokud doleješ sebe, může se ti ta jedna svítící kontrolka před očima i namnožit :lol: )
Uživatelský avatar
myslivec
Super diskutér
Příspěvky: 1210
Registrován: 01 dub 2008 14:01
Skype: myslivec77
Bydliště: Brno - Židenice

Re: Ztuhnutí pedálu po více sešlápnutích a rozsvícení kontrolky

Příspěvek od myslivec »

Ne ne, opravdu se to projevuje takhle, možná je tam nějaké zpoždění :wink:

Ono je to takový dobrý signál, kouknout na destičky, když máš čidla přemostěná, jako u 99% B-éček s palubním počítačem :lol:
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Tvrdne pedál brzdy

Příspěvek od Slaava »

Janeš Petr píše:ty tenký ne,stejně jsou zaslepený. tu tlustou 10mm se mi povedlo zrušit,s tím kolínkem a odbočkama na ty slabé. teď je tam železná ale je to dost těžký,takže čekám,co se uklepe první
Hele, koukni se v Agrozetu na plastový trubky na pneumatický okruhy. Maj je v zadních regálech, přibližně v místech, kde se prodává metráž (řetězy, hadice, dráty). Třeba by šly nějak naplýst na stávající okruh.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Příspěvek od Janeš Petr »

kdybys to tu teď neoživil, uplně bych zapoměl, že jezdím pořád na tu železnou. já mám v háji ten díl, co z něho trčí ty odbočky na slabé hadičky - je to nějakej bílej silon. tu černou hadici mám propálenou taky ale tu jednou za dva měsice omotám izolačkou a je to opravené ( to jsem tu totiž dřepěl večer u klávesnice a psal něco ve smyslu, že je třeba lejt aditiva do nafty dřív, než ztuhne. ráno jsem se pak probudil a venku bylo mínus 18 srupňů, a když jsem pak horkovzdušnou pistolí nahřejval filtr, prostě jsem tu hadici k posilovači lehce propálil :? :lol: )
Uživatelský avatar
Vokoun
Ultra diskutér
Příspěvky: 3017
Registrován: 30 dub 2009 19:38
Bydliště: Brno

Re: Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Příspěvek od Vokoun »

Vyřešením jednoho problému si vytvořil novej :lol:
Frontera B 2.2DTi 16V Sport RS,r.v.10/98, trošinku upravená
Žiju OFF !
http://www.fronteramorava.estranky.cz/
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Příspěvek od Slaava »

Janeš Petr píše:...já mám v háji ten díl, co z něho trčí ty odbočky na slabé hadičky - je to nějakej bílej silon...
Stejně na EGR nehraješ, tak tu silonovou kostičku vyhoď a ty plastotrubky přetáhni nějakou tužší hadicí. Na těch dvou centimetrech ti to podtlakem nesplaskne.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Příspěvek od Janeš Petr »

já to nějak moc neřeším. auto jezdí, někdy i brzdí, tak není třeba si lámat hlavu zbytečně. dyť se mrkni, z jakého data ten muj příspěvek je. červen 2008 :grin: celou tu dobu je tam ta železná a nic se zatím neuklepalo
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Příspěvek od Slaava »

No jasně. Já jenom že sem tu něco upravoval, tak sem si toho příspěvku všim a napadly mě ty plastový trubky v Agrozetu. Třeba to ocení někdo jinej, kdo nebude mít po ruce ocelovou trubku. :mrgreen:
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
farmář
Moderátor
Příspěvky: 4982
Registrován: 07 kvě 2006 07:40
Bydliště: Mutyněves

Re: Ztuhnutí pedálu a rozsvícení kontrolky brzd (ruční brzdy)

Příspěvek od farmář »

ty jsou náhodou dost dobré. Já pro ně musím kvůli Ifě.
Opel Frontera B 2,2 dti 2000, VW T4, traktor Zetor co odjel do hor, ex: RR P38 2,5 tds, Jeep Grand Cherokee 2,5TD, 3x Opel Campo, GMC Jimmy 4,3 mrtvola tohoto fóra
Odpovědět

Zpět na „BRZDY“