Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Uživatelský avatar
Janeš Petr
Moderátor
Příspěvky: 6689
Registrován: 07 říj 2007 18:29
Bydliště: Budějovice 2,3TD dlouhá 93

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Janeš Petr »

já si taky myslím, že kombinace petroleje, kyseliny solné, octa a podobnejch tekutin je alchymie, doporučovaná v padesátých letech, na chladiče zacpané opravdovým vodním kamenem - sloučeninama vápníku, jak psal Sláva. tehdy se totiž každý večer voda vypouštěla kvuli mrazu a každé ráno se kropáčem nové vody přisunula dávka nového vápníku, železa a všech možnejch minerálů, které se přes den z teplé vody pěkně usadily po stěnách, jak v té konvici. v dnešní době, kdy je v 99% soustav nemrznoucí směs. i když se fridex doleje vodou ze studny, vcelku se, co se týče vápenatých usazenin a minerálů po stěnách chladící soustavy, nic strašného neděje. horší to je s antikorozníma vlastnostma fridexu, které se můžou ze dvou let, které garantují výrobci, snížit třeba na polovinu.
chtěl jsem ale říct něco jiného. té drogerie na vyplachování chladících soustav jsou plné egály na každé čerpací stanici, takže laborovat, jestli mi ocet sežere hlavu dnes, nebo až za půl roku je uplně zbytečné. je také pravdou, že pokud vám chladič drží pohromadě už jen kaly z koroze, usazené po stěnách, po aplikaci rozpouštědel je téměř stoprocentní jistota, že si pujdete koupit chladič novej
miroslav
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 41
Registrován: 20 pro 2010 14:09
Bydliště: okr.NITRA fRONTERA 2,2DTI 2000 Limited

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od miroslav »

Čo sa týka rozpúšťania vápnika máte samozrejme pravdu, dá sa rozpustiť octtom a nemusí sa ani variť, teplota len zrýchluje proces niečo málo o tom viem som chemik, vaučený síce pred 25 rokmi ale zákony platia stále. Čo sa týka tých sersámov na pumpách tak tam je všetko možné len nie nič dobré. Tak ako nemrznúca kvapalina do chladiča, napíšu pre aké druhy motora to je spravia rôzne farby a zmenia cenu /samozrejme nahor/ a pritom všetky sú na báze glykolu. Ja som sa nakoniec vyprdol na chemiu,a poslúchol som dobrú radu, tlak je istota, pokial je rozumný. Teraz je všetko čistučké ako oko božie. Vďaka.
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Slaava »

Nemáš zač, uvidíš v létě jestli se to nějak projeví na chlazení.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
pida3.2v6
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 574
Registrován: 21 led 2011 17:59
Bydliště: Dlažov-někde u Šumavy

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od pida3.2v6 »

slaava má naprostou pravdu s tou coca colou , když chceš něco vyčistit - super,proplachoval jsem s ní chladící systém v Bravě a i novej by se musel stydět
Frontera B 3,2 V6 ,r.v.2000,246 000 km,manual,dlouhá,LPG,pera + 7 cm + prodloužený Rancho RS 5000,rozšířená +3+3 cm,protektory Colway C Trax MT 245/70 R16
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Slaava »

No já sem tím narážel na to, že v CocaCole je kyselina fosforečná, což je vlastně klasickej bezoplachovej odrezovač. Tak nějak matně tuším, že vona z oxidů železa udělá nějaký jiný sloučeniny (soli?) ale nevím, jestli je možný tyhle výsledný produkty zalejt vodou - jestli z toho nevzniknou zase ty oxidy nebo ještě něco horšího.
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
upirek
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 93
Registrován: 16 bře 2008 12:24
Bydliště: České Budějovice 2.2 16V A dlouhá
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od upirek »

kolik jsi tam tý cococoly nalil ??
Uživatelský avatar
Žanek
Super diskutér
Příspěvky: 1778
Registrován: 04 lis 2007 00:21

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Žanek »

Kofola je to stejný. Neutrácej za ameriku. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Slaava »

A už sme zase u alchymie, každej si tam lejte co chcete, já nehovím ani přípravkům, co sou na to k sehnání na regálech vedle aditiv do oleje. Když už by to bylo tak zlý, že by byla rzí zarostlá hlava a blok, tak jedině to vyndat, rozebrat a propláchnout to nějakým sajrajtem bez těsnení, jenom holý a pak dát nový těsnění, hadice, chladič a topení. Jinak jenom tlakovou vodou oběma směrama.

Jo a bacha, Kofola neobsahuje kyselinu fosforečnou (takže nefunguje ani jako odrezovač ani nežere zuby).
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
robert.kvita
Super diskutér
Příspěvky: 1015
Registrován: 26 srp 2010 11:36
Skype: robert.kvita
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od robert.kvita »

originál COCA-Cola taky ne, jen ty levný náhražky :twisted:
Robert,Val.Meziříčí,Tel:737190632,
Fr.B 2,2DTi,automat,r.99,Chip107kW,péra Maxík+10cm,př.uzávěrka"AUSSIE",rozš.3+3cm,
Procomp+5cm,VraníkTruck2000MT,HiLift,kamera,tempomat Lasky
Uživatelský avatar
Slaava
Moderátor
Příspěvky: 8385
Registrován: 09 kvě 2005 21:39
Bydliště: Č. Budějovice, Vůz: Frontera A 2,3TD

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Slaava »

Je tam ale je jí tam podle mě na nějaký čištění málo. Já to původně zmínil jenom ze srandy, že je v tom nápoji stejná kyselina jako v odrezovači ale je jí tam jenom ždibec.

http://technet.idnes.cz/vycisti-coca-co ... _cteni_rja
http://ona.idnes.cz/zdravi.aspx?c=A0710 ... zdravi_bad
Opel Frontera A 2,3TD 74kW dlouhá, rok výroby 1993, najeto 172.868 + 13.552 km, bodylift 55mm, gumy Maxxis 754 Buckshot 33x12,5" R15, spotřeba 10,69l/100km, po kotrmelci auto načtvrceno sekerou Petra Janeše, nehrající kapitán (moderátor) fóra
Uživatelský avatar
Žanek
Super diskutér
Příspěvky: 1778
Registrován: 04 lis 2007 00:21

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Žanek »

Je tam kyselina citronová a to je taky pěknej prevít. Kdysi jsem si ji přidával do čaje ve smaltovaným kastrůlku a ta potvora sežrala smalt. 8)
Uživatelský avatar
Vokoun
Ultra diskutér
Příspěvky: 3017
Registrován: 30 dub 2009 19:38
Bydliště: Brno

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Vokoun »

Žanku, to buď rád, že si to nevypil, bo by ti to propálilo kotel :mrgreen:
Příště tam dej o jednu polívkovou lžíci na hrnek míň :lol:
Frontera B 2.2DTi 16V Sport RS,r.v.10/98, trošinku upravená
Žiju OFF !
http://www.fronteramorava.estranky.cz/
miroslav
Diskuzní Nováček
Příspěvky: 41
Registrován: 20 pro 2010 14:09
Bydliště: okr.NITRA fRONTERA 2,2DTI 2000 Limited

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od miroslav »

Nebolo to skôr množstvom rumu? :lol:
Uživatelský avatar
Jožin z Bažin
Začínající diskutér
Příspěvky: 396
Registrován: 28 srp 2014 22:06
Bydliště: Měřín, kousek od Velkého Meziříčí

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Jožin z Bažin »

Kucí, co prosím lejete do béčka do chladiče za fridex, čím to ředíte a na kolik pod nulou to mícháte?
Já na to dneska koukal na kolik to mám naředěný bo začíná přituhovat. Nedávno mi proplachovali chladič a nalili mi tam koncentrát, že refraktometr to ani nezměří - tak že tam mám na víc jak -50. Tak nevím jestli to tam mám nechat a nebo naředit.

Díky.
Frontera 3.2 V6 - Hobby Car
Saab 9-5 2.8T XWD - Shiny Car
Zetor 6911 - Wood Machine
Uživatelský avatar
Goauld_cz
Pokročilý diskutér
Příspěvky: 670
Registrován: 09 lis 2012 11:17
Bydliště: Prostějov

Re: Chladicí okruh netopí a nechladí, jeho průplach při ucpání

Příspěvek od Goauld_cz »

Liju tam G12 (růžová) a ředím na něco kolem -30°C, když to dáš půl na půl, nic nezkazíš. Pokud ti tam dali čistej samotnej koncentrát, tak to vůbec není dobry, protože ten potřebuje ke správné funkci určitej podíl vody, nesmí se používat samostatně. Pokud to byla už směs s vodou, tak je to v pořádku, ale ta by asi neměla tak vysokou refrakční hodnotu.
Přečti si tady ten test chladících kapalin, je tam taky vysvětlení proč se nesmí používat koncentrát samostatně a jaky je obvykly ředění.
http://www.auto.cz/test-chladicich-kapa ... nout-78004
EX Isuzu Rodeo LS 3.2 V6 ; GOLF IV 1.9TDI ; 2014 Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI
Odpovědět

Zpět na „Motory všeobecně“